Černé tečky na listech vaší krásné orchideje | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Proč se na listech orchideje objevují černé tečky a jak se jich definitivně zbavit? Musíte urychleně jednat, varuje letitá pěstitelka

Proč se na listech orchideje objevují černé tečky a jak se jich definitivně zbavit? Musíte urychleně jednat, varuje letitá pěstitelka

Když se na orchidejích objeví černé tečky, nekazí to pouze jejich vzhled, ale může jít o vážný problém, který byste měli okamžitě řešit.

oranzova orchidej e1627627549649
Zdroj fotografie: Depositphotos

Orchideje rychle reagují na jakoukoliv změnu ve svém okolí. Černé tečky na listech jsou jedním z prvních příznaků toho, že mají potíže. Prvním krokem k léčbě orchideje je zjistit příčinu tohoto problému. Některé orchideje mají totiž přirozeně zbarvené listy, a tak nemusí jít o žádný problém. Jenže špinění listů může znamenat bakteriální nebo houbové onemocnění. Pokud tedy orchidej není moc cenná, je nejlepší nápad ji vyhodit, ať to neroznese na další květiny.

Černá hniloba

Tato nemoc se u orchidejí většinou objevuje, když prší nebo je po delší dobu vlhko. Tato hniloba může rostlinu během pár dnů úplně zlikvidovat, takže je opravdu potřeba jednat včas. Černá hniloba postihuje většinu druhů orchidejí.

kvety orchideje
Zdroj fotografie: Depositphotos

Plísňová infekce

Ty samé houby, které v orchidejích způsobují černou hnilobu, se skládají ze složek schopných nezávislého pohybu, a plavou ve vodě. Pokud se tato voda náhodou dostane na list orchideje, mohou tyto složky proniknout do rostlinné tkáně a na listech se objeví viditelné příznaky infekce – malá, vodnatá a průsvitná místa. Ta postupem času mění barvu na hnědou a nakonec úplně zčernají.

Příznaky

Černá hniloba se projevuje jako tmavé skvrny na různých částech rostliny. Skvrny se rychle zvětšují a začnou se šířit po celé rostlině. Pokud hniloba dosáhne až po květy orchideje, rostlinu zabije. Postižené listy mohou po delší době zežloutnout, změknout a nakonec odpadnout.

ruzova orchidej
Zdroj fotografie: Depositphotos

Prevence

Nikdy nesmíte dovolit, aby listy vaší orchideje zůstaly po delší dobu vlhké. Velice důležitá je dobrá cirkulace vzduchu okolo rostliny. Při prvních příznacích infekce oddělte postiženou rostlinu od ostatních. To proto, že tato infekce se rychle přesouvá na další a další rostliny, a mohly by vám tak uhynout všechny orchideje, které máte.

Zdroj: Thespruce