Domácí hnojivo pro krásně kvetoucí orchideje | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Domácí jednosložkové hnojivo, po kterém orchidej pokvete téměř bez přestávky. Potřebujete jen rýži, nic víc

Domácí jednosložkové hnojivo, po kterém orchidej pokvete téměř bez přestávky. Potřebujete jen rýži, nic víc

Zajistěte si bohatě kvetoucí orchideje. K tomu, aby prosperovaly, jim stačí jednou za měsíc dodat živiny domácím hnojivem.

zalevani orchideji
Zdroj fotografie. iStock

Orchideje se v českých domácnostech etablovaly jako jedny z nejpopulárnějších rostlin. Za jejich oblibou stojí zejména bohaté květenství, jež je rovněž velmi dekorativní. Jestliže zdobí i vaši domácnost, jistě se rádi seznámíte s trikem, jak jim poskytnout potřebnou výživu a zároveň za ni neutratit celou výplatu. Místo drahých, průmyslových hnojiv dodáte orchidejím potřebné živiny jednosložkovým domácím hnojivem, které si vyrobíte z trochy obyčejné rýže.

Rýžové hnojivo pro orchideje

Abyste podpořili růst nových kořenů a květních stvolů, tak kromě optimální teploty, dostatečné zálivky a přiměřeného přísunu slunečního světla, potřebujete kvalitní hnojivo s dostatkem živin. Vyjma těch průmyslových, dostupných ve specializovaných obchodech, si můžete vyrobit účinné hnojivo i sami doma. K jeho výrobě budete potřebovat 1 šálek bílé rýže a trochu vody. Množství takto připraveného hnojiva vystačí pro 5 až 6 rostlin po dobu několika měsíců.

Vezměte si k ruce větší pánev a na ni vysypte rýži. Po dobu 3 minut restujte na středním plamenu. Poté rýži přesypte do food procesoru (nebo mlýnku na kávu či do mixéru) a rozemelte na prášek, což může trvat i několik minut. Hotové „rýžové hnojivo“ přesypte do uzavíratelné dózy. Když budete chtít orchidejím dodat živiny, naberte z dózy 1 čajovou lžičku a přelijte ji 250 mililitry vroucí vody. Roztok důkladně promíchejte a nechte zcela vychladnout.

orchidej
Zdroj fotografie: Depositphotos

Během chladnutí se z rozemleté rýže luhují do vody prospěšné látky, čímž získáváte tekuté hnojivo. Poté, co výluh dosáhne pokojové teploty, ho aplikujte na orchideje. Každou rostlinu zalijte 5 až 8 polévkovými lžícemi rýžového hnojiva – celkové množství závisí na velikosti orchideje. Abyste podpořili růst nových kořenů a vyhnání dalších květních stvolů, aplikujte hnojivo jednou měsíčně po dobu alespoň půl roku.

Jak úspěšně pěstovat orchideje

Kromě pravidelného hnojení musíte pro své orchideje zohlednit i jejich nároky na životní podmínky. Myslete na to, že tyto rostliny špatně snáší přímé sluneční světlo, proto není „tradiční“ umístění na parapet nejlepší volbou. Mnohem lépe jim bude v polostínu či na místě s rozptýlenými slunečními paprsky. Zalévání se raději vyhněte a rostliny (kořenový bal včetně květináče) jednou týdně ponořte do vlažné vody. V horkých dnech je poté neopomínejte rosit.  

Jaké pokojové rostliny jsou vašimi nejoblíbenějšími?

Zdroj: Bhg