Domácí jednosložkové hnojivo, po kterém orchidej pokvete téměř bez přestávky. Potřebujete jen rýži, nic víc

Zajistěte si bohatě kvetoucí orchideje. K tomu, aby prosperovaly, jim stačí jednou za měsíc dodat živiny domácím hnojivem.

i Zdroj fotografie. iStock
                   

Orchideje se v českých domácnostech etablovaly jako jedny z nejpopulárnějších rostlin. Za jejich oblibou stojí zejména bohaté květenství, jež je rovněž velmi dekorativní. Jestliže zdobí i vaši domácnost, jistě se rádi seznámíte s trikem, jak jim poskytnout potřebnou výživu a zároveň za ni neutratit celou výplatu. Místo drahých, průmyslových hnojiv dodáte orchidejím potřebné živiny jednosložkovým domácím hnojivem, které si vyrobíte z trochy obyčejné rýže.

Rýžové hnojivo pro orchideje

Abyste podpořili růst nových kořenů a květních stvolů, tak kromě optimální teploty, dostatečné zálivky a přiměřeného přísunu slunečního světla, potřebujete kvalitní hnojivo s dostatkem živin. Vyjma těch průmyslových, dostupných ve specializovaných obchodech, si můžete vyrobit účinné hnojivo i sami doma. K jeho výrobě budete potřebovat 1 šálek bílé rýže a trochu vody. Množství takto připraveného hnojiva vystačí pro 5 až 6 rostlin po dobu několika měsíců.

Vezměte si k ruce větší pánev a na ni vysypte rýži. Po dobu 3 minut restujte na středním plamenu. Poté rýži přesypte do food procesoru (nebo mlýnku na kávu či do mixéru) a rozemelte na prášek, což může trvat i několik minut. Hotové „rýžové hnojivo“ přesypte do uzavíratelné dózy. Když budete chtít orchidejím dodat živiny, naberte z dózy 1 čajovou lžičku a přelijte ji 250 mililitry vroucí vody. Roztok důkladně promíchejte a nechte zcela vychladnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během chladnutí se z rozemleté rýže luhují do vody prospěšné látky, čímž získáváte tekuté hnojivo. Poté, co výluh dosáhne pokojové teploty, ho aplikujte na orchideje. Každou rostlinu zalijte 5 až 8 polévkovými lžícemi rýžového hnojiva – celkové množství závisí na velikosti orchideje. Abyste podpořili růst nových kořenů a vyhnání dalších květních stvolů, aplikujte hnojivo jednou měsíčně po dobu alespoň půl roku.

Jak úspěšně pěstovat orchideje

Kromě pravidelného hnojení musíte pro své orchideje zohlednit i jejich nároky na životní podmínky. Myslete na to, že tyto rostliny špatně snáší přímé sluneční světlo, proto není „tradiční“ umístění na parapet nejlepší volbou. Mnohem lépe jim bude v polostínu či na místě s rozptýlenými slunečními paprsky. Zalévání se raději vyhněte a rostliny (kořenový bal včetně květináče) jednou týdně ponořte do vlažné vody. V horkých dnech je poté neopomínejte rosit.  

Jaké pokojové rostliny jsou vašimi nejoblíbenějšími?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Vondrisková

Jsem vášnivá zastánkyně moderní architektury s bohatými zkušenostmi z předešlých let, během kterých jsem pracovala na mnoha projektech. Přináším inspiraci a praktickou perspektivu na měnící se architektonickou scénu. Můj cit pro detail a krásu spojený s funkcionalitou vede k hledání nových trendů a udržitelných řešení.

Zobrazit další články