Vinařský dům tvarem zapadá do prostředí. Nic podobného jste neviděli
adbz.cz » Architektura » Vlnka v krajině: Vinařský dům ve volné krajině s velkým zaměřením na přírodu. Celkový dojem bude kompletní až v řádu let

Vlnka v krajině: Vinařský dům ve volné krajině s velkým zaměřením na přírodu. Celkový dojem bude kompletní až v řádu let

Dům ve tvaru vlnky skvěle zapadá do vinařské oblasti. Ve volné krajině je na první pohled téměř neviditelný. Jasně patrný je zde silný důraz na přírodu a harmonii.

vinařský dům vlnka
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Ales Fiala, fotograf BoysPlayNice

Vinařství Gurdau bylo podle informací na webu ArchDaily založeno na obyčejné louce v Kurdějově v roce 2012. Tato oblast byla už v historii jednou z nejvýznamnějších pro výrobu a distribuci vína na Moravě. Mladé vinařství je tak pyšným následovatelem tohoto vinařského dědictví. Aby dané místo ještě více pozvedli, postavili zde vinařský dům, který navrhl architekt Aleš Fiala tak, že dokonale splývá s prostředím vinic.

Dům ve tvaru vlnky

Jako nejlepší místo pro výstavbu se ukázal prostor přímo mezi vinicemi, kde bylo možné využít mírně svažitý terén a zároveň jedinečné propojení s keři vinné révy. Aby stavba nenarušovala krajinný ráz, musela být navržena s maximálním ohledem na své okolí. Tím vznikl nápad vytvořit nenápadnou vlnku jako kopec mezi kopci, která do lokality skvěle zapadá. O podobně vhodně do okolí zasazeném domě na samotě v lese jsme psali již dříve na adbz.

Příroda v hlavní roli

Pro snazší zakomponování objektu do terénu vinic je celá střecha pokryta rozšiřující se zelení. Jeho okolí pak zdobí celkem 150 keřů a vzrostlých stromů, které místy prorůstají otvory ve střeše. Konečný vzhled místa a vliv zeleně na celou budovu bude patrný až v následujících letech, kdy zeleň doroste a vytvoří rozmanitou a členitou zelenou pokrývku střechy.

vinařský dům vlnka
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Ales Fiala, fotograf BoysPlayNice
Vinařský dům dokonale zapadá do prostředí vinic a hostům nabízí jedinečný zážitek

Funkční rozdělení budovy

Celá budova je postavena ze železobetonu a tvoří ji dvě podlaží. Zatímco podzemní část je věnována výrobě a skladování vína, přízemí je místem pro střetávání lidí, degustaci a prodej hotových výrobků. K příležitostnému přespávání jsou zde i dva apartmány, jež kromě maximálního komfortu a pohodlí nabízí i jedinečné výhledy do přilehlé vinice, které jsou pro mnohé největším lákadlem, jak potvrzuje i naše čtenářka Kamila R. z Třemešné: „Vždy vybírám ubytování tak, abychom měli co nejhezčí a nejklidnější výhled do přírody.“

Místo plné zážitků

Koncept vinařského domu je díky použitým materiálům naprosto nadčasový a svým návštěvníkům přináší možnost zažít unikátní atmosféru moravského venkova s veškerým luxusem. Použitím pohledového betonu podtrhuje jeho jednoduchost. Pro své vlastnosti je podle webu StavímBydlím skvělou volbou při realizaci designových prvků. Jeho kombinací se sklem, kovem a dřevem je zvýrazněno vzájemné propojení a prolnutí s přírodou.

Architekt:Aleš Fiala
Realizace: 2020
Lokalita:Kurdějov, Česká republika