V opuštěné staré farmě se zdánlivě zastavil čas | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Jako by zamrzla v čase. Opuštěná farma vás vtáhne do minulosti – zůstalo v ní totiž množství předmětů z poloviny 20. století

Jako by zamrzla v čase. Opuštěná farma vás vtáhne do minulosti – zůstalo v ní totiž množství předmětů z poloviny 20. století

Staré opuštěné budovy vzbuzují respekt. Na tomto opuštěném statku se zastavil čas a vypadá tajemně, ale i kouzelně.

newtonovic statek budova
Zdroj fotografie: S vědomím Jack a Audrey Newtonovi

Právě tímto dojmem působí starý statek nacházející se v hrabství Warwickshire ve střední Anglii. Tento dům jde dokonce ještě dál, protože to vypadá, že se za jeho zdmi čas doslova zastavil. Jakmile totiž vejdete dovnitř, vidíte všude kolem sebe velmi vzácné relikvie. Nikoli ostatky svatých, ale předměty, které majitelé pečlivě uchovávali, a to od 40. let minulého století. Celý statek je tak jedno velké starožitnictví.

Stroj času uvnitř starých zdí

Statek Grange byl postaven před více jak stoletím, cihlové zdivo je však ve skvělé kondici a zvenčí působí budova velice solidně. Ještě před časem patřilo stavení sourozencům Jackovi a Audrey Newtonovým. Ti zde hospodařili na polích až do konce 80. let. Černobílé foto je ukazuje ještě v mládí a plné síle. Jack nedávno zemřel v úctyhodných 90 letech a po smrti obou majitelů byl dům – postavený za vlády královny Anny – dán k prodeji.

Oba zemřeli svobodní, neměli tudíž dědice. Od 2. světové války se zde nic nezměnilo a nyní jsou dveře domu otevřené všem. Jakmile návštěvy překročí práh, je to jako stroj času. Audrey velmi ráda muzicírovala, dům tak obsahuje i nástroje z 20.–30. let, a dokonce i původní tehdejší noty. Bystré oko zachytí v interiéru také šicí stroj značky Singer. U obou majitelů nejspíše převládala naprostá nechuť k jakýmkoli novotám a inovacím.

Živoucí starožitnictví a muzeum

Dokonce i potraviny byly uchovávány velmi staromódně, protože ve vybavení domácnosti chybí lednice. Druhé patro hostí dvě ložnice, opět plné starožitného nábytku. Ve skříních je mnoho dnes už historických šatů, na toaletním stolku lahvičky od parfémů. Je znát, že oba majitelé si těchto věcí velmi vážili. Byla to pro ně vzpomínka na éru času, která už se nenávratně ztratila. Dům přijímá hosty a novináři i sběratelé se přichází dotknout zaniklé doby.

newtonovic statek jidelna
Zdroj fotografie: S vědomím Jack a Audrey Newtonovi

Brzy však přijdou noví majitelé a osud všech zdejších pokladů je tak značně nejistý. Možná najdou místo v muzeu, nebo skončí jednoduše na skládce. Každopádně současná podoba Newtonovic domu přestane existovat. Jack a Audrey nezaložili rodiny, i tak však žili nepochybně dlouhý a zajímavý život. Byli strážci obrovské historické epochy, která reálně skončila až jejich odchodem. Snad historické předměty dostanou ještě další šanci.

Jakou nejstarší věc doma přechováváte?

Zdroj: HomeBuilding