Podzim je ideální čas na prořezání pivoněk. Na jaře se vám odvděčí krásnými květy

Bohaté kvetení pivoněk v následující sezóně velmi významně ovlivníte kvalitním střihem na podzim. Vyhnete se také plísním a škůdcům.

                   

Pivoňky sice kvetou poměrně krátce, ale jejich nádherné květy si jistojistě zamilujete. Kvetení započne vždy koncem jara, v druhé polovině června již ale začínají vadnout. Pro mě je kvetení pivoněk jasným signálem, že léto nekompromisně klepe na dveře a toto období mám nesmírně ráda. Podle webu Florea mají pivoňky, jako i jiné rostliny, danou květomluvu. Tyto bohaté květy symbolizují dávné lásky a přátelství, které i po odloučení přetrvává. Aby hojně kvetly, potřebují ale kvalitní podzimní prořez.

Podzimní péče se vyplatí

Pivoňky nejsou náročné a pokud jim poskytnete vhodné podmínky, bude se jim dařit skvěle. Jejich umístění si ale velmi dobře promyslete už dopředu, protože přesazení nesou velmi špatně. Milují plné slunce a nejvíce jim tak prospěje opravdu slunné stanoviště, jak radí web Almanac. Dopřejte jim dobře propustnou půdu bohatou na živiny a také ochranu před větrem. Pokud se teprve chystáte je vysadit, podzim je na to ideální. „Pivoňky by měly být zasazeny asi 6 týdnů před zamrznutím půdy,“ radí zahrádkář pan Pavel M. z Dašic.

Již vzrostlé pivoňky je ale nutné zazimovat a provést poměrně radikální řez. Na ten je právě nyní, tedy těsně před nástupem zimy, ideální čas. Podzimní střih je podpoří v růstu i kvetení, navíc je výbornou prevencí před napadením plísní a škůdců. Důležité je používat vydezinfikované zahradnické nůžky. Odstraňte všechny suché a nezdravě vypadající výhonky. Pěkné listy a také náběhy poupat rozhodně nestříhejte. Všechny listy vykazující přítomnost škůdců či plísně vyhoďte nebo spalte, zdravé části vyhoďte na kompost.

Postarejte se na konci léta o své odkvetlé pivoňky správně. Chalupářské triky zajistí trojnásobné kvetení příští rok

Pivoňky vyžadují spoustu živin

Na kvalitním hnojivu se v případě pivoněk nevyplatí šetřit. Pokud chcete jít čistě přírodní cestou, adbz radilo využít síly banánových slupek. Postupným rozkladem se budou uvolňovat živiny a minerální látky, které keři poskytnou tu správnou výživu. Na jaře, ale i v průběhu sezóny se vyplatí přihnojit keř kompostem, slepičím trusem, či hnojem. Tuto péči velmi uvítají. Pokud důvěřujete kupovaným hnojivům, zaměřte se na hnojiva pro okrasné rostliny obsahující fosfor a draslík. Hnojiva bohatá na dusík podporují vznik plísní.

Kompost na zahradě iZdroj fotografie: Piqsels
Pivoňky mají vysoké nároky na živiny, ocení kompost, hnůj i slepičí trus

Pokud uvažujete nad kompozicí zahrady a nevíte si rady, kam pivoňku vysadit, vhodným sousedem jsou růžové keře, jak jsme na adbz informovali. Tyto rostliny se v kvetení střídají a máte tak jistotu stále krásné zahrady i v momentě, kdy jeden druh keře odkvete.

Jak stříháte pivoňky na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články