Ošetření vybledlých orchidejí. Tohle radí zkušený pěstitel
adbz.cz » Hobby » Ošetření vybledlých orchidejí: Klíčové je pravidelné prostříhávání výhonků a správná výživa

Ošetření vybledlých orchidejí: Klíčové je pravidelné prostříhávání výhonků a správná výživa

Pokud vám vaše orchidej začíná blednout, začněte co nejdříve jednat. Pár jednoduchých kroků vám ji pomůže opět oživit.

orchideje doma
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tato oblíbená květina dokáže mnoho zahradníků a pěstitelů pořádně potrápit. Aby vám doma skvěle prospívala, musíte jí zajistit ty nejlepší životní podmínky a včas reagovat na každý rozmar. Jakmile začnou její listy nebo květy blednout, měli byste zpozornět. Přehlížení tohoto problému může stát orchidej život. Podle webu NeleňProZeleň hraje důležitou roli především závlaha a kvalita použitého substrátu.

Jak pečovat o orchidej

Původem tato rostlina pochází z deštného pralesa, proto si libuje v teplém, světlém a zejména vlhkém prostředí. Pokuste se zajistit, aby byla teplota kolem ní co nejvíce stabilní. Časté teplotní výkyvy nebo dokonce průvan by jí mohly velmi uškodit, jak jsme upozorňovali již dříve na adbz. V zimě ji proto nenechávejte na parapetu oken, aby se nedotýkala studených skel.

Dbejte na správnou zálivku

Na zavlažování si dávejte obzvlášť velký pozor, protože vlhké neznamená mokré. Dlouhodobý pobyt ve stojaté vodě může vést ke vzniku plísní nebo hnilobě kořenů. Veškerá přebytečná voda tudíž musí mít možnost z květináče odtékat. Aby měl substrát šanci vyschnout, nezapomeňte vodu ze spodní misky nebo okrasného květináče pravidelně vylévat (nejlépe po 20 minutách od zálivky). Naše čtenářka Denisa F. z Lipna místo zálivky orchidej dává do lázně: „Na chvíli vyjmu orchidej z květináče a vložím do mísy s vodou. Po zhruba 20 minutách vyjmu, nechám trochu oschonut a dám zpět. Voda v květináči mě pak netrápí.“

orchidej
Zdroj fotografie: Freepik
Blednoucí orchidej zastřihněte a nechte odpočinout, aby mohla nabrat síly

Jak ošetřit blednoucí orchidej

Pro správný vývoj a růst orchidejí je potřeba nechat ji čas od času odpočinout. O nutnosti fáze klidu je více rozepsáno v dřívějším příspěvku na adbz. Toto období můžete využít k jejímu prostříhání a posílení kořenového systému. Díky tomu dokáže nabrat dostatek síly, aby vám v dalších měsících mohla opět vykvést do krásy. Z vlastní zkušenosti víme, že kvalitní doba odpočinku je pro orchidej mnohem důležitější, než aby neustále kvetla.

Jak prořezávat orchidej

Pomocí ostrých a hlavně čistých nůžek proveďte řez na výhonku ve výšce tří ok (počítejte odspodu), přibližně 1 cm nad posledními lístky. Někteří zase doporučují počkat, až orchidej začne pomalu hnědnout a odstranit jen staré a uschlé části. Podle webu iReceptář byste se měli zaměřit také na omlazení kořenového systému. Nezapomeňte v zimě také snížit množství zálivky a upravit způsob a četnost hnojení, které se nedoporučuje provádět ihned po prostřihávání. V intenzivnější míře ji zalévejte a hnojte zase až na jaře.

Jak přesazovat orchidej