Dopřejte orchideji fázi klidu, po ní vám poroste jako divá
adbz.cz » Hobby » Jak omladit orchidej: Rostlinka potřebuje „fázi klidu“. Před ní je potřeba koupel a vysušení kořenů

Jak omladit orchidej: Rostlinka potřebuje „fázi klidu“. Před ní je potřeba koupel a vysušení kořenů

Dopřejte své orchideji tu nejlepší péči a nakopněte ji k dalšímu růstu. Díky těmto trikům svou rostlinu nejen omladíte, ale i povzbudíte, aby vám vykvetla do krásy.

listy orchideje
Zdroj fotografie: iStock

Orchidej patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny pro svůj neobvyklý vzhled a velké množství jasných barevných květů. Aby vám však tato marnivá kráska i po letech prospívala, musíte jí zajistit ty nejlepší životní podmínky a poskytnout téměř nadstandardní péči. Jak radí web The Spruce, důležité je dopřát orchideji fázi klidu. Rozhodla jsem se tuto metodu vyzkoušet i doma a jsem zvědavá, jak se moje orchidej vzchopí.

Jak pečovat o orchidej

Původně tato rostlina pochází z deštného pralesa, proto byste se měli pokusit přizpůsobit okolní prostředí tak, aby jejím požadavkům co nejvíc vyhovovalo. Již dříve jsme v článku na adbz psali, že tato květina má ráda teplo a vlhko. Vyhněte se však místu na přímém slunci, které by mohlo její listy spálit. Stejně tak by jí mohlo uškodit přebytečné množství vody. To musí z květináče volně odtékat, ujistěte se proto, že jsou drenážní otvory čisté.

Nezapomínejte orchidej hnojit

Neméně důležitou roli při péči o orchidej hraje také hnojení. Jak jsme doporučovali v dřívějším článku na adbz, skvěle se k tomuto účelu hodí zálivka z česneku. Tím rostlině dodáte velké množství potřebných látek a podpoříte u ní tvorbu květů. Nemusíte ale nutně kupovat drahá speciální hnojiva plná nebezpečných chemikálií. Vystačíte si i s přírodními surovinami, které máte doma vždy po ruce a jejichž používání je mnohem šetrnější a bezpečnější.

přesazení orchideje
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak omladit orchidej

Ve chvíli, kdy vám rostlina odkvete, dopřejte jí chvíli odpočinku a nechte ji v klidové fázi, aby mohla načerpat živiny i energii pro další tvorbu květů. Nejdříve tedy začněte s její koupelí. Opatrně ji vyjměte z květináče a opláchněte ji pod proudem vody, abyste z kořenů odstranili všechen substrát. Následně ji umístěte na suché a teplé místo a nechte její kořeny pořádně vyschnout. Poté orchidej vraťte do květináče a zalévejte ji jen velmi mírně.

Podle webu WikiHow byste ji v klidovém režimu měli nechat alespoň po dobu 6–8 týdnů. Následně zvyšte intenzitu zálivky a začněte s pravidelným přihnojováním. Orchidej vám po této péči poroste jako divá a na stoncích se objeví pupeny nových květů. Své květiny pravidelně omlazuje i naše čtenářka Jarmila K. z Nošovic: „Po odkvětu dopřeju orchidejím pár týdnů klidu a zalévám jen velmi málo. Poté přidám vodu a začnu doplňovat živiny vhodným hnojivem. Několikrát do roka mi tak krásně vykvetou.

Jak omladit přestárlou orchidej