Jak omladit orchidej: Rostlinka potřebuje „fázi klidu“. Před ní je potřeba koupel a vysušení kořenů

Dopřejte své orchideji tu nejlepší péči a nakopněte ji k dalšímu růstu. Díky těmto trikům svou rostlinu nejen omladíte, ale i povzbudíte, aby vám vykvetla do krásy.

listy orchideje i Zdroj fotografie: iStock
                   

Orchidej patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny pro svůj neobvyklý vzhled a velké množství jasných barevných květů. Aby vám však tato marnivá kráska i po letech prospívala, musíte jí zajistit ty nejlepší životní podmínky a poskytnout téměř nadstandardní péči. Jak radí web The Spruce, důležité je dopřát orchideji fázi klidu. Rozhodla jsem se tuto metodu vyzkoušet i doma a jsem zvědavá, jak se moje orchidej vzchopí.

Jak pečovat o orchidej

Původně tato rostlina pochází z deštného pralesa, proto byste se měli pokusit přizpůsobit okolní prostředí tak, aby jejím požadavkům co nejvíc vyhovovalo. Již dříve jsme v článku na adbz psali, že tato květina má ráda teplo a vlhko. Vyhněte se však místu na přímém slunci, které by mohlo její listy spálit. Stejně tak by jí mohlo uškodit přebytečné množství vody. To musí z květináče volně odtékat, ujistěte se proto, že jsou drenážní otvory čisté.

Nezapomínejte orchidej hnojit

Neméně důležitou roli při péči o orchidej hraje také hnojení. Jak jsme doporučovali v dřívějším článku na adbz, skvěle se k tomuto účelu hodí zálivka z česneku. Tím rostlině dodáte velké množství potřebných látek a podpoříte u ní tvorbu květů. Nemusíte ale nutně kupovat drahá speciální hnojiva plná nebezpečných chemikálií. Vystačíte si i s přírodními surovinami, které máte doma vždy po ruce a jejichž používání je mnohem šetrnější a bezpečnější.

přesazení orchideje iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak omladit orchidej

Ve chvíli, kdy vám rostlina odkvete, dopřejte jí chvíli odpočinku a nechte ji v klidové fázi, aby mohla načerpat živiny i energii pro další tvorbu květů. Nejdříve tedy začněte s její koupelí. Opatrně ji vyjměte z květináče a opláchněte ji pod proudem vody, abyste z kořenů odstranili všechen substrát. Následně ji umístěte na suché a teplé místo a nechte její kořeny pořádně vyschnout. Poté orchidej vraťte do květináče a zalévejte ji jen velmi mírně.

Podle webu WikiHow byste ji v klidovém režimu měli nechat alespoň po dobu 6–8 týdnů. Následně zvyšte intenzitu zálivky a začněte s pravidelným přihnojováním. Orchidej vám po této péči poroste jako divá a na stoncích se objeví pupeny nových květů. Své květiny pravidelně omlazuje i naše čtenářka Jarmila K. z Nošovic: „Po odkvětu dopřeju orchidejím pár týdnů klidu a zalévám jen velmi málo. Poté přidám vodu a začnu doplňovat živiny vhodným hnojivem. Několikrát do roka mi tak krásně vykvetou.

Jak omladit přestárlou orchidej

Jakým způsobem omlazujete přestárlou orchidej vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články