Skloubení života mladé rodiny a práce: Nejen „showroom“ pro zákazníky
adbz.cz » Architektura » Skloubení života mladé rodiny a práce: Dům lokální architektury, který kromě obytné plochy slouží jako „showroom“ pro zákazníky

Skloubení života mladé rodiny a práce: Dům lokální architektury, který kromě obytné plochy slouží jako „showroom“ pro zákazníky

Na počátku byla rodina toužící po životě v přírodě, ale uvnitř domu chtěli propojit soukromí a práci. Manželé Ivankovi vytvořili projekt z přírodních materiálů a požadavky vměstnali pod jednu střechu.

Dům / ateliér
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Monmar ateliér, fotograf Matej Hakár

Mladí architekti tohoto projektu z ateliéru Monmar se rozhodli vyřešit otázku, jak dokonale uvnitř domu propojit soukromý život a práci mladé rodiny. Autoři proto navrhli dům, který zajistí veškeré soukromí pro celou rodinu, ale také zahrne útulný ateliér a showroom odvedené práce.  Díky autorům vznikl dům zapadající do okolní krajiny na konci ulice uprostřed polí, který svým zevnějškem nijak nevybočuje z celkového rázu celé krajiny.

Propojení dvou světů

Výsledkem se tak stal klasicky vypadající dům s provětrávanou fasádou obloženou modřínovým dřevem a šedou sedlovou střechou. Dům tak zcela respektuje místní architekturu a nevyčnívá svou odvahou. Celý dům je doplněn dalšími prostory, které slouží jako úložný prostor a garážové stání. Modřínové dřevo použité na obložení celé fasády bylo záměrně zvolené v neopracované formě, aby přirozeně docházelo k jeho stárnutí. Dřevo je tak v naprostém souladu s bílou omítkou a šedou krytinou střechy z vlnitého plechu.

dům
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Monmar ateliér, fotograf Matej Hakár

Autoři popisují na webu ArchDaily, jak u jednolité kombinace zůstali i v samotném interiéru domu. Zde použili kombinaci dřeva, bílé omítky a dalších přírodních materiálů. V kontrastu těchto materiálů tak mohou dominovat černé detailní prvky.

Otevřené prostory přinášející soukromí

Do domu je možné vstoupit z opačné závětrné strany na jihovýchodní straně. Vstup umožní rodině přístup do technického bloku domu a do hlavní chodby domu. Právě tady dům nabízí využití požadovaného ateliéru, ke kterému patří samostatná toaleta a koupelna pro děti. Naopak v severovýchodní části domu je umístěna ložnice s vlastní koupelnou a šatnou. Zóna pro denní potřeby je otevřena skrz dvě patra přímo v srdci domu.

obývací prostor
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Monmar ateliér, fotograf Matej Hakár

Jednolitý prostor pro obývací pokoj, kuchyň a jídelnu s velkou terasou pod přístřeším vznikl díky zcela otevřenému pohledu domem až do konstrukce. Přízemí a první patro pak v částech propojuje galerie. Podkroví je celé přístupné skrz dětský pokoj jednolitým schodištěm vyplněným sítí. V prvním patře galerie tak mohl vzniknout spací kout pro děti, kde najdou své soukromí.

Autorům se nápaditě podařilo splnit vysněné podmínky této mladé rodiny. I přes zajištění všech požadavků, které měl rodinný dům s ateliérem splňovat, dokázali dům vsadit do okolního rázu přírody s ladným citem.

Architekti:Monmar ateliér
Plocha:220 m²
Realizace:2022
Lokalita:Trenčín, Slovensko.