Čerstvý meloun po celý rok: Uchovávat se dá v zavařovacích sklenicích

Zakonzervujte si meloun na celou zimu jen pomocí kypřicího prášku, několika druhů koření a horké vody. Zásoby vám pak vydrží až do dalšího léta.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Meloun je oblíbené ovoce v horkých letních dnech. Mají ho rády nejen děti, ale rádi si ho dají samozřejmě i dospělí. Ovšem co když už je všem horkým dnům konec, melounová sezóna se chýlí ke konci a vy byste si rádi několik kousků tohoto lahodného ovoce uchovali i přes zimu. Naštěstí existuje jednoduchý postup na konzervaci melounu a vy si ho tak můžete vychutnat, i když venku bude už sněhová peřina.  

Meloun je plný vody a vitamínů 

Meloun je pro člověka opravdu hodnotné ovoce. Je skvělý na odkyselení a detoxikaci celého organismu. V horkých letních dnech vám díky extrémně vysokému obsahu vody pomůže s dodržováním pravidelného pitného režimu. Přispívá pak také k rychlejšímu vylučovaní odpadních látek z těla, a navíc pomůže i se zbavením se několika kilogramů váhy navíc. Červenou barvu, kterou je klasický vodní meloun charakteristický, má na svědomí přírodní barvivo lykopen, které velmi významně posiluje imunitní systém.  

Stačí meloun posypat trochou soli a bude mnohem sladší

Konzumace melounu je tedy pro člověka opravdu prospěšná. Ale jak to udělat, abychom se nemuseli omezovat ani mimo melounovou sezónu a ovoce měli stále k dispozici? Stačí vám koupit meloun o váze alespoň 4 kg a důkladně ho omýt pod studenou tekoucí vodou. Dále budete potřebovat měkký kartáč, prášek do pečiva, několik 3 litrových sklenic a koření.  

Připravte si ostrý nůž a koření

Nejprve je nutné celý meloun pokrýt práškem do pečiva a pak ho krouživými pohyby pomocí kartáče do melounu vetřít. Meloun je pak potřeba znovu umýt vodou a dobře ho vysušit. Teprve v tuto chvíli můžete začít meloun krájet na tlusté plátky. Ideální je použít ostrý nůž, který si poradí i s tvrdou melounovou slupkou. Meloun nakrájejte na středně velké trojúhelníky o tloušťce zhruba dvou centimetrů.  

dívka pojídá meloun iZdroj fotografie: Pixabay

Když je ovoce nařezáno, je čas na přípravu sklenic. Určitě neváhejte a sklenice raději při vysoké teplotě sterilizujte. Do čistých sklenic naskládejte plátky melounu a zalijte je vroucí vodou. Přiklopte je víčkem a nechte je tak alespoň 15 minut. Poté vodu ze sklenic opět vylijte a k melounům přidejte 2 lžíce cukru, 1 lžíci soli, 1 lžičku kyseliny citrónové a 1 čajovou lžičku semen fenyklu. 

Hlavní složkou konzervovaných melounů jsou čtyři druhy pepřů, tedy pepř černý, bílý, zelený a růžový, a také nové koření. Poté meloun ve sklenicích znovu zalijte vroucí vodou a jejich víčka pevně zašroubujte. Nechte sklenice alespoň 24 hodin vychladnout a poté je uskladněte na suchém a tmavém místě. Takto konzervovaný meloun si můžete vychutnat během celého roku.  

Jak často jíte během léta meloun?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články