Péče o vlněné svetry, aby dlouho vydržely krásné a hezky hřály. Důležitý je samotný výběr a správné praní

Pokud rádi nosíte svetr, pak byste měli dbát na jeho správný výběr. Ne každý druh vás dokáže během zimy zahřát a vydrží krásný po dlouhá léta.

i Zdroj fotografie: Liralen Li/ Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0
                   

Svetry začíná většina lidí nosit s nástupem chladnějších měsíců. Tyto oblíbené kusy oblečení vás totiž dokáží nejen zahřát, ale také mnohdy vypadají vkusně a elegantně. Mnozí si ovšem neuvědomují, že ne každý z nich je pro lidské tělo tím nejvhodnějším (ať už z hlediska působení syntetického materiálu na pokožku, nebo nedostatečného zahřátí). Je proto důležité dbát na jejich správný výběr a samozřejmě také údržbu, aby vydržely krásné co nejdéle. 

Nejlepší volbou je vždy vlna

Pokud si budete vybírat v obchodě svetr, pak byste měli vždy sáhnout po kusech, které jsou vyráběny ze stoprocentní vlny. Ty totiž bývají zpravidla nejekologičtější a poskytují během zimy největší teplo, přičemž vydrží zachovalé po velmi dlouhou dobu. Bohužel však mnozí výrobci oblečení v dnešní době nahrazují tento materiál syntetickou tkaninou, která nejenže tolik nehřeje, ale také může vést k nepříjemným vyrážkám, svědění nebo také škrcení (zpravidla okolo krku).

Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu

Je proto důležité, abyste zpravidla vybírali druhy, které mají cedulku s textem 100% wool (tedy 100% vlna). Dále také berte na vědomí názvosloví, protože existuje několik způsobů výroby a přípravy vlny. Mezi ty nejlepší patří druhy, jako jsou merino, cheviot a shetland. Ty vás nejenže udrží v teple po celou zimu, ale také jsou velmi příjemné a tolik se neopotřebovávají. Podle webu Genialne byste také měli věnovat pozornost certifikátu RWS, který potvrzuje pravost produktu (a to, že bylo vlákno získáváno etickým způsobem). 

Vlna nikdy nekouše a je pohodlná 

To, zda je produkt skutečně vyroben z pravé vlny, poznáte také podle toho, že nekouše a neelektrizuje vlasy. Materiál by se měl mimo jiné pak vyznačovat měkkostí a tenkými vlákny, která jsou přirozeným tepelným izolantem. Kromě toho nikdy neabsorbuje pachy ani při častém nošení a odvádí přebytečnou vodu, přičemž vám v něm nikdy nebude příliš horko ani zima. Zajímavá je také skutečnost, že je vlna odolná vůči ohni a pohlcuje UV záření. Jak ovšem uvádí web HealthShots, nikdy byste v takových svetrech neměli spát. 

iZdroj fotografie: Depositpohotos
Vlněné svetry nikdy nekoušou a nepotřebují tolik prát

Zásady praní vlněného oblečení 

Je důležité si uvědomit, že vlnu byste neměli prát příliš často. Jelikož se jedná o protiplísňový a antibakteriální materiál, který mimo jiné nepřitahuje ani roztoče, postačí je spíše větrat. Pokud by to však bylo nutné, pak je nutné svetry vyčistit ve vodě o teplotě maximálně 30 stupňů Celsia. V opačném případě by totiž mohly ztratit svůj tvar. O tom, jak správně vyprat vlněné oblečení, jsme si již na webu adbz zmiňovali. Funguje například roztok vody a mléka. 

Jaké svetry nejradši nosíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články