Snažím se usnadňovat lidem život prostřednictvím tipů do domácnosti. Zároveň mě fascinuje architektura a kultura, kterou objevuji pravidelným cestováním po různých koutech světa. Čtenáře chci především inspirovat k tomu, aby neutráceli své peníze za zbytečnosti a vyhnuli se možným pokutám.
Pokud rádi nosíte svetr, pak byste měli dbát na jeho správný výběr. Ne každý druh vás dokáže během zimy zahřát a vydrží krásný po dlouhá léta.
Svetry začíná většina lidí nosit s nástupem chladnějších měsíců. Tyto oblíbené kusy oblečení vás totiž dokáží nejen zahřát, ale také mnohdy vypadají vkusně a elegantně. Mnozí si ovšem neuvědomují, že ne každý z nich je pro lidské tělo tím nejvhodnějším (ať už z hlediska působení syntetického materiálu na pokožku, nebo nedostatečného zahřátí). Je proto důležité dbát na jejich správný výběr a samozřejmě také údržbu, aby vydržely krásné co nejdéle.
Nejlepší volbou je vždy vlna
Pokud si budete vybírat v obchodě svetr, pak byste měli vždy sáhnout po kusech, které jsou vyráběny ze stoprocentní vlny. Ty totiž bývají zpravidla nejekologičtější a poskytují během zimy největší teplo, přičemž vydrží zachovalé po velmi dlouhou dobu. Bohužel však mnozí výrobci oblečení v dnešní době nahrazují tento materiál syntetickou tkaninou, která nejenže tolik nehřeje, ale také může vést k nepříjemným vyrážkám, svědění nebo také škrcení (zpravidla okolo krku).
Je proto důležité, abyste zpravidla vybírali druhy, které mají cedulku s textem 100% wool (tedy 100% vlna). Dále také berte na vědomí názvosloví, protože existuje několik způsobů výroby a přípravy vlny. Mezi ty nejlepší patří druhy, jako jsou merino, cheviot a shetland. Ty vás nejenže udrží v teple po celou zimu, ale také jsou velmi příjemné a tolik se neopotřebovávají. Podle webu Genialne byste také měli věnovat pozornost certifikátu RWS, který potvrzuje pravost produktu (a to, že bylo vlákno získáváno etickým způsobem).
Vlna nikdy nekouše a je pohodlná
To, zda je produkt skutečně vyroben z pravé vlny, poznáte také podle toho, že nekouše a neelektrizuje vlasy. Materiál by se měl mimo jiné pak vyznačovat měkkostí a tenkými vlákny, která jsou přirozeným tepelným izolantem. Kromě toho nikdy neabsorbuje pachy ani při častém nošení a odvádí přebytečnou vodu, přičemž vám v něm nikdy nebude příliš horko ani zima. Zajímavá je také skutečnost, že je vlna odolná vůči ohni a pohlcuje UV záření. Jak ovšem uvádí web HealthShots, nikdy byste v takových svetrech neměli spát.
Zásady praní vlněného oblečení
Je důležité si uvědomit, že vlnu byste neměli prát příliš často. Jelikož se jedná o protiplísňový a antibakteriální materiál, který mimo jiné nepřitahuje ani roztoče, postačí je spíše větrat. Pokud by to však bylo nutné, pak je nutné svetry vyčistit ve vodě o teplotě maximálně 30 stupňů Celsia. V opačném případě by totiž mohly ztratit svůj tvar. O tom, jak správně vyprat vlněné oblečení, jsme si již na webu adbz zmiňovali. Funguje například roztok vody a mléka.