5 rad, jak snížit spotřebu ledničky téměř na polovinu
adbz.cz » Hobby » Lednička spotřebuje méně elektřiny, když nestojí u okna a pravidelně se uklízí

Lednička spotřebuje méně elektřiny, když nestojí u okna a pravidelně se uklízí

Dramatický nárůst cen elektrické energie nutí domácnosti k úsporám. Efektivní chod spotřebičů, které žerou nejvíce elektřiny, je nutností, abyste nezruinovali rodinné finance.

lednicka plna jidla
Zdroj fotografie: iStock

Hospodárný provoz lednice a mrazáku může v době, kdy se na české domácnosti valí děsivé účty za energie, uspořit dost peněz. Na rozdíl od myčky, pračky nebo televize jsou tyto spotřebiče neustále v chodu, takže patří mezi zdaleka největší žrouty elektrické energie. S rozumným přístupem ale můžete provoz těchto nezbytných pomocníků v domácnosti dostat z velké části pod kontrolu. Díky těmto 5 tipům vás pak vysoké účty nezaskočí.

1) Využijte každý milimetr

Když se rozhodujete, jakou ledničku nebo mrazák si pořídíte, zvažte také množství potravin, které ve spotřebičích budete uchovávat. Protože i prázdná lednička a mrazák spotřebovávají elektřinu, ba dokonce víc, než když jsou plné. Sestavte police uvnitř lednice efektivně, aby se do nich vešlo co nejvíce potravin, a využijte prostor na maximum. Pokud máte málo jídla v mrazáku, můžete ho vyplnit novinami nebo pytlíky s vodou. Je to úspornější, než když bude prázdný.

2) Pozor na to, kde stojí

Chladnička ani mrazák se nesnesou s teplem, takže můžete ušetřit, když místo, kam je postavíte, pečlivě vyberete. V blízkosti těchto spotřebičů by neměl být sporák, trouba nebo topení, a dokonce by ani neměly být blízko u okna, kde na ně může svítit slunce a kudy do místnosti proudí v létě horký vzduch. Pokud lednice nebo mrazák jsou vystavené teplu, musí víc pracovat, a tím pádem spotřebovávají i víc energie, aby se uvnitř udržel chlad.

3) Nic teplého tam nepatří

Levnějšího provozu žroutů energie nedosáhnete, když do lednice budete dávat teplé nebo vlažné potraviny. Výkyv teploty způsobí, že spotřebič začne pracovat na plné obrátky, aby ji vyrovnal. Nemluvě o tom, že teplotní šok není vhodný ani pro potraviny.

zena otevrena lednice
Zdroj fotografie: Depositphotos

4) Nenechávejte dvířka dokořán

Lednice není televize. Určitě vám tuhle frázi rodiče v dětství stokrát opakovali, když jste stáli u otevřených dvířek, prohlíželi si obsah a rozhodovali se, co si vlastně z ledničky chcete vzít. Pokud necháváte spotřebič otevřený, dostává se do něj teplo z místnosti. Čím déle to trvá, tím víc tepla se do něj dostane. Spotřebič pak déle pracuje na tom, aby se uvnitř ochladil na správnou teplotu.

5) Nezapomínejte na úklid

Udržovat v čistotě vnitřek ledničky nebo mrazáku z hygienických důvodů je samozřejmost. Abyste ale drželi spotřebu elektrické energie na uzdě, je občas nezbytné otřít i povrch těchto spotřebičů. Snadno se na něm zachycuje prach. Když se usadí zejména na mřížce v zadní části, která zajišťuje cirkulaci chladicího média, jde o problém, který v konečném důsledku může vést k prudkému nárůstu spotřeby energie.