Je zdarma, avšak jeho účinky jsou k nezaplacení: Zázračné hnojivo podpoří kvetení zahradních i pokojových rostlin

Každý pěstitel květin se snaží docílit toho, aby byly zdravé, svěží a měly bohaté velké květy. Stačí, když jim pomůžete hnojením roztokem, který téměř nic nestojí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V době velkého zdražování se hodí každý nápad, jak ušetřit. Třeba i při hnojení rostlin. Nemusíte kupovat drahé výživné přípravky, ale můžete si vyrobit vlastní. Rostliny podpoří v růstu a vás to bude stát jen minimální náklady. Než tedy nějaké slupky a odřezky vyhodíte do koše, zamyslete se, zda ještě nemohou být užitečné.

Slupky obsahují spoustu živin

Účinné a levné hnojivo pro pokojové i zahradní rostliny snadno vyrobíte třeba z banánových slupek. Jsou totiž bohaté na vitamíny a minerály, včetně draslíku, což je jedna ze tří základních živin, které rostliny potřebují, aby prospívaly. Draslík pomáhá téměř ve všech chemických a metabolických procesech rostliny.

Pokud tedy chcete mít krásné a zdravé rostliny s bohatými květy, dopřejte jim draslík. Banánové slupky navíc ještě obsahují vápník, mangan, síru a hořčík. Tyto živiny pomáhají rostlinám ve správném růstu. Slupky naopak neobsahují dusík, takže hnojivo z nich ocení třeba rajčata, okurky nebo ředkvičky.

Hnojivo z banánové slupky

Hnojivo z banánových slupek vyrobíte snadno. Nakrájejte je na menší kousky a naskládejte je do litrové sklenice. Když bude zhruba z půlky plná, dolijte zbytek teplou vodou. Sklenici přikryjte a nechte 3 až 4 dny v tmavé místnosti louhovat. Jakmile začne roztok bublat, máte hotovo. Je dost hustý, takže ho zřeďte před aplikací na rostliny zhruba v 10 litrech vody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje spousta možností, jak můžete slupky od banánů ještě využít na zahradě. Například je můžete rozložit u květin, jako jsou pivoňky, růže nebo chryzantémy. Můžete si také vyrobit banánovou vodu, která podpoří růst rostlin. Slupky nakrájejte na kousky a zalijte vodou. Den je nechte louhovat na světlém místě. Pak slupky přeceďte a vodu, jež sice zhnědne, ale bude bohatá na živiny, nalijte k rostlinám.

Jak ještě využíváte banánové slupky na zahradě?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články