Využijte hnojivo z popela, aby vaše orchidej krásně kvetla | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zázračná směs, po které vaše orchidej pokvete několik měsíců v kuse. Zužitkujte to, co už máte doma

Zázračná směs, po které vaše orchidej pokvete několik měsíců v kuse. Zužitkujte to, co už máte doma

Jen stěží můžete pěstovat rostlinky bez hnojení. S tímto jednoduchým hnojivem z popela dodáte své orchideji živiny navíc. Ta se vám odmění nádhernými květy.

Jak rozkvést orchidej
Zdroj fotografie: iStock

Popel lze využívat ke hnojení rostlin, to není žádná novinka. Možná však budete překvapeni, že hnojivo z popela stimuluje i kvetení. Tato směs je naprosto univerzální a můžete ji použít na jakoukoliv pokojovou rostlinu. Na těch kvetoucích budou výsledky mnohem lépe vidět. Speciálně orchidej po tomto prostředku bude bujně a dlouho kvést.

Jaké jsou výhody hnojiva z popela

Takové hnojivo je bohaté na makro a mikro prvky, které rostlinám velmi prospívají. Fosfor dokáže stimulovat kvetení, díky draslíku rychleji rostou kořeny a listy orchidejí či dalších pokojových rostlin. Vápník a hořčík se podílejí na lepším zdravotním stavu orchideje a zvyšují imunitu. Popel samotný navíc odpuzuje různé škůdce a orchideji pomáhá při přesazení v adaptaci na nové prostředí.

Hnojivo z popela stojí za vyzkoušení, pokud vaši orchidej trápí nedostatek draslíku, hořčíku nebo vápníku. Když chybí draslík, zpomaluje se růst orchideje, listy se začnou kroutit a blednout, poupata a květy předčasně opadávají. Jestliže rostlina postrádá vápník či hořčík, její listy se začnou deformovat a jejich okraje zasychají.

Příprava hnojiva z popela

Do kyblíku nalijte 5 l filtrované vody s teplotou mírně vyšší, než je pokojová teplota. Následně do vody nasypte 0,5 šálku popela. Směs důkladně promíchejte a nechte takto odstát 1–3 dny v pokojové teplotě. Odleželou směs znovu pořádně promíchejte a nařeďte s čistou vodou v poměru 1:1. Nyní je připravená k použití a můžete s ní zalévat kořeny orchideje.

bile kvety orchideje
Zdroj fotografie: Piqsels

Popel můžete také jednoduše nasypat přímo na okraj půdy podél květináče. Na jednu dospělou orchidej je třeba jedna čajová lžička popela. Jakmile ho na půdu nasypete, je třeba ji postříkat čistou vodou, aby se popel vsákl a dostal se až ke kořenům.

Kdy hnojivo používat

Popelové hnojivo používejte ve chvíli, kdy chcete květy orchideje stimulovat k růstu. Jakmile orchidej kvete, je již pozdě. Aby bylo hnojivo z popela prospěšné, musí být organického původu. Nejvhodnější je pro orchidej popel z jasanového tvrdého dřeva. Popel z jehličnatých stromů nemá správné složení a dostatek užitečných látek.

Hnojit tímto hnojivem můžete 2–3krát ročně. Ne častěji, protože popel alkalizuje půdu. Pokud vám orchidej začne blednout, můžete toto hnojivo za měsíc nebo měsíc a půl znovu aplikovat. Nemůžete však současně s tímto hnojivem aplikovat jiná hnojiva.

Inspirace, jak zmladit přestárlou orchidej