Vyrobte si vlastní hnojivo pro orchideje, které funguje | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Domácí výživa pro orchideje, díky níž budou kvést ostošest. Stačí použít česnek a rýži, a sledovat, jak raší nové pupeny

Domácí výživa pro orchideje, díky níž budou kvést ostošest. Stačí použít česnek a rýži, a sledovat, jak raší nové pupeny

Dvě věci z vaší domácnosti, které můžete použít jako hnojivo pro orchideje. Velmi jednoduchý a účinný návod, který dodá orchidejím potřebné živiny.

jak se starat o orchidej
Zdroj fotografie: Pixabay

Málokdo zřejmě zná člověka, který by nepěstoval doma orchidej. Existuje jich více než 25 000 druhů. Tyto exotické krásky rostou v přírodě na větvích stromů, kde jejich vzdušné kořeny přijímají vlhkost a živiny. Jsou specifické tím, že jejich kořeny nepotřebují tmu a ideální je pro jejich blaho zvolit speciálně určené, průhledné květináče. Většinou bývá u orchidejí nejčastěji řešený problém to, že již delší dobu stávkují v kvetení. 

Co jim obecně prospívá a co naopak škodí

Když se vžijete do orchideje lebedící ve větvích, zjistíte, že jim vyhovuje teplo, světlo a dostatečná vzdušná vlhkost. I když mají rády teplo, nevyhovuje jim příliš přímý sluneční svit a rapidnější výkyvy teplot po delší dobu. Ideální je mít v místnosti, kde orchidej pobývá 22-27°C. Nadměrný přísun světla poznáte tak, že orchidejím začnou žloutnout listy. Naopak černé skvrny signalizují světla málo. 

orchidej na strome
Zdroj fotografie: Depositphotos

Co se týká substrátu, existuje samozřejmě speciální substrát pro orchideje. Typická je kůra z borovice, drcená kokosová vlákna a obal, rašelina nebo keramzit. Přijímají nejraději vlhkost ze vzduchu, je vhodné je rosit a zalévání je vhodné jednou týdně, ideálně v ranních hodinách, kdy se bude vláha během dne postupně uvolňovat a dostatečně vyprchá. Přelití by jim mohlo uškodit. 

Dvě věci, kterými můžete hnojit a máte je zaručeně doma 

Existuje několik tipů, které můžete vyzkoušet pro spokojenost vašich orchidejí. Vybrali jsme pro vás tyto dva: 

Vývar z česneku

cesnek
Zdroj fotografie: Pixabay

Na česnekový odvar potřebujete asi 3 stroužky česneku, uvařené v litru vody. Nechte zcela vychladnout a zalévejte s ním orchidej, jako to obvykle děláte vodou. Je možné použít i syrový česnek, kdy jeden stroužek prolisujete do 1,5 litru vody a necháte takto za studena louhovat zhruba jednu hodinu. Následně vodu přeceďte a můžete orchidej zalít. Je také možné orchideje to tohoto výluhu na několik minut ponořit. 

Voda z rýže

ryze
Zdroj fotografie: Pixabay

Jedná se o vodu, obohacenou o živiny z rýže. Ta obsahuje ceněný křemík, železo, hořčík a fosfor a rostlinám velmi prospívá. Rýži namočte do studené vody na 2 až 3 hodiny. Poté přeceďte a můžete v ní orchideje opět máčet nebo je zalévat. Pokud se chystáte zalévat, doporučujeme stejně jako u česnekové vody, každou 3. až 4. zálivku. Pokud vám zbývá vyrobené vody více, než je potřeba na jedno zalití, doporučujeme zbytek vody zamrazit.

Zdroj: Orchid Friends