Každý zkušený zahradník má doma zásobu epsomské soli
adbz.cz » Hobby » Hnojení epsomskou solí: Trávník bude zelenější a rostliny plné síly

Hnojení epsomskou solí: Trávník bude zelenější a rostliny plné síly

Epsomská sůl je účinné přírodní hnojivo, jež můžete použít téměř na všechny rostliny, včetně trávníků. Prvky, které obsahuje, zajistí optimální růst vašich rostlin.

solit travnik hnojeni
Zdroj fotografie: iStock

Pokud hledáte účinné a ekologické metody, jak podpořit růst rostlin a maximalizovat výnos, pak je pro vás epsomská sůl dobrou volbou. Jde o síran hořečnatý, který si v poslední době začal získávat mnoho příznivců, protože se jedná o přírodní a cenově dostupné hnojivo. Jeho použití je navíc velmi široké a prospěje prakticky všem rostlinám na zahradě, ale i těm pokojovým.

Proč používat epsomskou sůl jako hnojivo?

Epsomská sůl je bohatým zdrojem hořčíku a síry, což jsou základní živiny důležité pro růst rostlin. Hořčík hraje zásadní roli při produkci chlorofylu, podporuje zářivě zelené listy a napomáhá fotosyntéze. Síra zase přispívá k aktivitě enzymů, tvorbě vitamínů a zlepšuje celkový zdravotní stav rostlin. Dodáním těchto životně důležitých prvků zajistíte, aby se vašim rostlinám dařilo a dočkali jste se bohaté úrody.

Hořčík také usnadňuje vstřebávání dalších životně důležitých živin, jako je dusík, fosfor a draslík (NPK), z půdy. Pokud rostlinám chybí hořčík, jejich schopnost absorbovat tyto živiny je omezena. Mnoho běžných zahradních rostlin, jako jsou růže, rajčata nebo papriky, je náchylných k nedostatku hořčíku. Mezi příznaky patří žloutnutí listů se zelenými žilkami a zastavení růstu.

Epsomská sůl také přispívá k vylepšení struktury půdy. Rozmělňuje utuženou půdu, a umožňuje tak lepší odvod vody, a tím pádem i zjednodušuje práci kořenům rostlin, které mohou proniknout hlouběji do půdy. Zdravý kořenový systém pak opět vede k lepší absorpci živin a následně silnějším a zdravějším rostlinám.

sůl na stole
Zdroj fotografie: Freepik

Jak používat epsomskou sůl jako hnojivo

Pokud je to možné, zkuste si ještě před výsadbou zjistit úroveň hořčíku ve své půdě. Pokud je jí nedostatek, pak jako základní doplnění použijte 0,5–1 kg epsomské soli na každých 10 m². Zapracujte ji do horních 15 cm půdy. To pomůže zajistit, že hladina hořčíku bude přiměřená pro optimální růst vašich rostlin.

Sprej na list

Epsomská sůl může být také aplikována jako sprej přímo na list. Rozpusťte 2 polévkové lžíce (30 gramů) epsomské soli ve 4 litrech vody. Nastříkejte tento roztok přímo na listy rostlin, které vykazují nedostatek hořčíku. Postřik opakujte každé 2–4 týdny, dokud příznaky nedostatku hořčíku, jež se projevují žloutnutím listů, neustoupí.

postřik listů
Zdroj fotografie: Freepik

Pro udržení optimální hladiny hořčíku v půdě aplikujte epsomskou sůl jako hnojivo v průběhu celého vegetačního období. Rozpusťte 1 polévkovou lžíci (15 gramů) epsomské soli ve 4 litrech vody a zalévejte rostliny tímto roztokem každých 4–6 týdnů. Tato rutinní aplikace zajistí nepřetržitý a optimální přísun hořčíku vašim rostlinám.