Chata z lodního kontejneru splňuje všechny potřeby k životu. Praktické využití 12 m² nutí k zamyšlení, posuďte sami

Lodní kontejnery se stávají čím dál více oblíbenými mezi minimalisty, kteří chtějí bydlet v něčem originální. Fotografie tohoto výtvoru vás uchvátí.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jakub Zdechovan
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jakub Zdechovan
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jakub Zdechovan
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jakub Zdechovan
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jakub Zdechovan
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jakub Zdechovan
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Ačkoliv se jedná o pouhé krabice určené k přepravě nákladu, kontejnery se staly velmi oblíbenou položkou pro řadu architektů. Mnoho domácích kutilů totiž uvažuje o bydlení v něčem skromném, ovšem zároveň originálním natolik, aby to od něj soused neokopíroval. Tento případ je však natolik úchvatný, že má vlastní energetické přírodní zdroje, které mu dodávají energii a pomáhají se sběrem dešťové vody. Podívejte se na fotografie a popis níže.  

Vysněné bydlení každého minimalisty

Pokud by vás mělo uchvátit nějaké architektské dílo, tak by to měl být právě tento dvacetimetrový kontejner hi-cube, který vás zaujme hned na první pohled. Je malý, avšak útulný, skromný a především soběstačný co se týče veškerých energií. Chlubí se solárními panely a větrnou turbínou, což z něj dělá velmi ekologický dům. Když se ke kontejneru přiblížíte, nelze taktéž přehlédnout terasu s velkými prosklenými dveřmi, která vnitřní prostor zásobuje po celý den slunečním zářením. 

Okouzlující je také fakt, že se designér nebál zmenšit koupelnu a kuchyň, aby vytvořil jeden velký prostor, který lemuje mnoho malých skříněk sloužících jako úschovna věcí. Co se týče postele, zde se nejedná o nic zvláštního. Sklápěcí konstrukce je totiž velmi častým prvkem u podobných druhů domů. Je to však cenově dostupný design, který se z postele dokáže přeměnit na pohovku a poté se zcela složit a uschovat ve stěně.  

Najdete v něm vše, co potřebujete

Architekt se rozhodl pro konstrukci, která se spoléhá na kladky a lana, což je velmi úsporný systém. Mohl sice zvolit cestu efektivní stavby s protizávažím, ovšem to by bylo mnohem dražší a náročnější. Na rozdíl od většiny jiných kontejnerů má tento kuchyň zastrčenou vedle koupelny a nechybí jí sporák s dřezem, který doplňuje malá lednička a mnoho dalších úložných skříněk. Ačkoliv se tento prostor může zdát příliš malý, musíte brát v potaz, že v něm stačí uvařit a jídlo si posléze vychutnat na nasvícené terase. Video vám dům přiblíží: 

Koupelna je sice také velmi skromná, ovšem najdete v ní naprosto vše, co potřebujete. Vybavení se nese v bílém stylu, který dodává celé místnosti pocit odpočinku a jednoduchosti. Vedle županů si také můžete povšimnou přenosného záchodu, jehož spodní polovinu tvoří kufr plný odpadu a formaldehydové chemikálie, kterou je třeba někam pravidelně odvážet a vysypávat. Vnitřek kontejneru si nese dřevěný nádech, který sem tam doplňuje decentní dekorace, jako například elektrická kytara, obraz, nebo dokonce funkční krb pro chladné noci. 

Líbilo by se vám bydlet na takovém místě? 

Zdroj: Treehugger

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články