Aloe vera: 9 důvodů, proč je skvělou pokojovou rostlinou. Za péči se odvděčí svými benefity

Aloe vera je tradiční přísadou mnoha druhů domácí pečující kosmetiky, nabídnout vám však dokáže i řadu dalších pozitivních účinků pro zdraví i domácnost.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Aloe pravá (Aloe vera, synonymním názvem Aloe barbadensis) patří mezi nejčastěji pěstované pokojové rostliny s léčivými účinky. Její dužina totiž obsahuje více než 200 různých účinných látek. Do jejich čela se řadí vitamíny A, C, B1, B2, B3, B6 a E. Najdeme v ní také velké množství vápníku, selenu, zinku, hořčíku, chromu, mědi, draslíku, manganu, sodíku a železa. Z dalších mikroživin pak mezi významné prvky patří kyselina listová a rostlinné steroly.

Aloe vera je skvělá na pleť

Pokud trpíte problémy s pletí, pak bude gel z dužiny aloe vera přímo ideální. Můžete ho nanést na problematická místa jen tak, anebo posílit jeho antibakteriální účinky smícháním s medem. I ten vám nabídne mnoho cenných látek. I když je nutně na prvním místě 80% obsah cukrů, najdeme v něm i organické kyseliny, aminokyseliny, peptidy, enzymy a C, B1, B2, B3, B5, B6 a B7. Pro péči o pokožku je tedy ideální.

Hydratuje ji a také vyživuje, a to především prostřednictvím stopových prvků jako je draslík, mangan, vápník, měď, sodík, hořčík, železo a fosfor. Krom toho v tepelně neupraveném medu najdeme i nikotinamid a kyselinu listovou a enzymy s baktericidním účinkem. Díky tomu nabídne med naší pokožce především zvlhčující, hojivé, protizánětlivé a také cenné antioxidační působení. A pyšní se i antiseptickými účinky.

Působí jako stimulátor kořenů

Pokud chcete rozmnožit jiné rostliny, není nic jednoduššího, než je zalévat vodou se šťávou z aloe vera (případně je možné tuto šťávu přimíchat i do vody, kde necháváte jednotlivé kousky kořenit). Mimochodem – stejné účinky jako aloe vera má i aloe stromovitá (Aloe arborescens) a mnoho dalších druhů aloí, které se u nás pěstují.

Aloe vera působí antioxidačně

Potřebujete pročistit tělo, detoxikovat játra nebo třeba nastartovat hubnutí? Pak pro vás bude aloe vera ideální volbou. Nejúčinnějšími antioxidanty, které si dokážou poradit s jejich odstraněním, jsou takzvané vitamíny mládí, tedy A, E a C. A právě ty aloe vera obsahuje ve více než dostatečném množství.

iZdroj fotografie: Freepik

Domácí hnojivo pro orchideje

A v neposlední řadě lze obsah vitamínů a minerálů v této rostlině využít i jako hnojivo pro orchideje a další pokojové rostliny. Během vegetační sezóny stačí rozmíchat v jednom litru vlažné vody jednu lžíci šťávy z aloe a použít jako běžnou zálivku. U kvetoucích rostlin dokáže tento prostředek jako bonus stimulovat i tvorbu poupat.

Aloe vera na hubnutí

Bude se vám hodit také ve chvíli, kdy jednoduše potřebujete zhubnout. Podporuje totiž střevní peristaltiku a jedním dechem také obnovuje přirozenou bakteriální mikroflóru. Také optimalizuje trávení a přispívá k lepšímu vstřebávání a tedy i využitelnosti bílkovin. Tím pomáhá lepšímu transportu živin do krevního oběhu a odstraňuje toxiny.

Aloe dokáže ulevit od bolesti

Přírodní protizánětlivé látky v této rostlině nemají žádné vedlejší účinky, účinně tedy podporují správnou činnost kloubů a svalů. Skvěle také zklidňuje zánět a ulevuje od bolesti. Nejlepší je vnitřní užití, v případě akutních potíží je však možné přiložit rozříznutý list na bolavé místo.

Aloe zajistí denní dávku vitamínů

V čerstvé dužině najdeme všechny vitaminy skupiny B, které jsou pro naše zdraví nezbytné. Některé z nich si navíc lidské tělo nedokáže dlouhodobě ukládat, proto je nezbytné jejich každodenní doplňování vhodnou stravou. Pro tento účel je vhodné užívat aloe vera každý den ve stejnou dobu.

Zubní pasta z aloe vera

Prospěšné látky v této rostlině také pozitivně působí na zdraví zubů a dásní. Chrání je proti zánětům a posiluje zubní sklovinu. Na trhu jsou navíc často k dostání i výrobky s propolisem, který účinky aloe perfektně násobí. Na kartáček si můžete také nanést trochu gelu z rostliny a dočistit s ním zuby po běžném čištění. Vyplachování vodou můžete vynechat.

Aloe na popáleniny a poranění

Pokud máte doma aloe vera, pak vlastně vlastníte takovou malou lékárnu. Kdykoli se řízněte, spálíte od sluníčka apod. stačí, když na ránu přiložíte rozříznutý list, a ta se bude hojit mnohem rychleji. A stejně účinná je aloe vera i na opary nebo například na špatně se hojící vředy nebo afty.

A na jaké použití aloe nedáte dopustit vy?

Naučte se připravit si domácího gel z aloe vera. Hotovo budete mít za jedno odpoledne

Zdroj: OneGoodThingByJillee

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články