Po požáru postavili na úzké parcele skvost. Něco takové je unikát
adbz.cz » Architektura » Vyhořelou dřevěnou přístavbu nahrazuje budova připomínající křížový štít. I ve stísněném prostoru nabízí spoustu místa

Vyhořelou dřevěnou přístavbu nahrazuje budova připomínající křížový štít. I ve stísněném prostoru nabízí spoustu místa

Třípatrová budova na úzké parcele je překvapivě prostorná. Použité přírodní materiály a styl výstavby respektují historické charakteristiky místní lokality.

úzký dům
Zdroj fotografie: Tiskové materiály MWArchitekten, fotograf Adolf Bereuter

Úzká parcela a historické centrum města, taková byla výchozí situace pro architekty studia MWArchitekten. Pod kopcem se středověkým hradem se pokusili dát nový ráz zahuštěné zástavbě, s respektem k historii místa, které leží na soutoku řek Ems a Salzbach a jež charakterizují budovy starých mlýnů a pil. Na místě vyhořelé dřevěné přístavby tak vznikl třípatrový dům z přírodních materiálů, který uvnitř překvapí prostorností.

Dům pod kopcem se zříceninou hradu

Nová dominanta centra v zahuštěné zástavbě vyrostla na úzké parcele v rakouském Vorarlbergu, pod kopcem se zříceninou hradu Alt-Ems. V roce 2020 došlo k požáru dřevěné přístavby, a tak vznikla příležitost oživit historické centrum. Záměrem však bylo, aby nová stavba zapadla do okolní zástavby, která má svá charakteristická specifika.

Dům nově kopíruje styl místních vysokých a úzkých dřevěných chat. Vzhledem k pevně danému půdorysu nebylo ani možné postupovat jinak. Budova se tak tyčí do výšky, z pohledu od ulice připomíná křížový štít typický pro tuto lokalitu. Na západní straně se však otevírá do délky a zaujímá svou atypicky lomenou střechou, která kopíruje horizontální stratifikaci okolní zástavby.

Přírodní materiály přechází i do interiéru

Přirozené světlo vniká velkými okny po obou stranách. Ve třetím patře pak okno nahrazuje lodžie, která je od obytného prostoru oddělena prosklenou stěnou. Přírodní dřevěné materiály z fasády přecházejí i do interiéru, jehož stěny a stropy jsou rovněž obložené dřevem. Schodišťová část z betonu pak tvoří zajímavý kontrast. Všechny materiály však odkazují na ekologický přístup stavby a dotvářejí příjemnou atmosféru domu.

úzký dům
Zdroj fotografie: Tiskové materiály MWArchitekten, fotograf Adolf Bereuter

„Výsledné střídání nízkých a vysokých prostorů vytváří dynamickou prostorovou sekvenci. Zatímco vývoj je atmosféricky chladný a syrový, dvě jednotky, pro rezidenční nebo komerční využití, nabízejí vřelou atmosféru,“ uvádí ArchDaily. Konstrukce využívá maximální možný objem. To se projevuje ve třetím patře, kde dosahují pokoje výškového i výhledového vrcholu.

Do interiéru se tak podařilo dostat záplavu přirozeného světla. Přírodní materiály a hrátky s výškovým odstupňováním tvoří útulný vnitřní prostor. Omezení úzkým půdorysem využívá projekt na maximum a uvnitř překvapuje svojí prostorností. Na adbz se můžete podívat na další zajímavou stavbu – i tady si museli architekti poradit s pozemkem nepravidelného tvaru, který nakonec určil konečný vzhled celého rodinného domu.

Architekti:MWArchitekten
Plocha:225 m²
Realizace:2023
Lokalita:Vorarlberg, Rakousko