Neobvyklý tvar pozemku vyřešili následovně: Rodinný dům má 3 budovy
adbz.cz » Rodinné domy » Pozemek v nepravidelném tvaru si žádal neobvyklé řešení: Rodinný dům je „rozdělen“ do 3 budov

Pozemek v nepravidelném tvaru si žádal neobvyklé řešení: Rodinný dům je „rozdělen“ do 3 budov

Nerovnoměrné členění pozemku dalo vzniknout originální stavbě. Rodinný dům je prakticky rozdělen do tří částí, a přesto tvoří jeden funkční celek.

dům ze tří staveb
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Aurelien Chen, fotograf Chantal Andro + Aurelien Chen

V tomto případě byl architekt Aurelien Chen postaven před nelehký úkol a musel vytvořit projekt rodinného domu, který zapadne do neobvyklého rozložení pozemku. Dům nacházející se na okraji obce se pyšní výhledem na oceán. Místo, které původní majitelé tolik milovali, nechali jejich dědici přetvořit v rezidenci stávající ze tří hlavních budov, které dokonale vyplňují nepravidelný tvar pozemku.

Dům rozdělen do tří částí

Využít nepraktický pozemek k vytvoření unikátní stavby byla velká výzva. Nejsnazším způsobem, jak si s tímto náročným prostorem poradit, bylo rozdělit koncept rodinného domu do tří částí. Každá část je tak rovnoběžná s jedním okrajem pozemku. Hlavní budova je vyrobena z dřevěné konstrukce a svým vzhledem připomíná stodolu. Ta se na pozemku nachází nejníže. Další dvě části pak stojí podstatně výš.

Zajímavostí a zároveň významnou dominantou celé stavby je střecha, která se třemi sklony a různými úrovněmi vhodně propojuje jednotlivé budovy a zároveň opticky zmenšuje velikost hlavní stavby. Kromě toho je rozšířená o okna, která do domu přivádí větší množství přirozeného světla. Skrz velké prosklené plochy se majitelům otevírá pohled na nekonečný oceán.

dům ze tří staveb
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Aurelien Chen, fotograf Chantal Andro + Aurelien Chen

Kombinace architektonických stylů

Nejenže stavba odpovídá specifickým požadavkům daného místa, ale také se v ní mísí různé architektonické styly.  Zatímco z jedné strany spatříte typickou budovu připomínající stodolu, z jiné strany a úhlů se před vámi objeví dům více odpovídající současným trendům. Projektantům se tak podařilo navázat na velmi různorodou městskou architektonickou typologii.

Přednost mají přírodní materiály

Použitými materiály rodinný dům získává střízlivější dojem. Bílý nátěr stěn s kontrastním černě mořeným dřevem tvoří dokonalou souhru. Obklady jsou ze západního červeného cedru, který tvoří velmi vkusný prvek, ale je také opravdu odolný vůči povětrnostním vlivům. Celkový vzhled pak doplňuje smíšená zinková a břidlicová krytina.

Funkční rozložení domu

Při plánování a výstavbě byl brán ohled také na funkčnost celé stavby. Z toho důvodu tvoří parkovací prostor akustickou a tepelnou clonu. Hlavní obytné prostory směřují k oceánu, zatímco ložnice jsou orientovány na východ. Ve střední části domu je vybudován světlík, který prostor prozařuje větším množstvím přirozeného světla a vytváří proměnlivou atmosféru, která se přirozeně mění s pohybem mraků.

Architekti:Aurelien Chen
Rozloha:170 m2
Realizace:2015
Lokalita:Audierne, Francie