Manželé postavili úkryt před světem v korunách stromů | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Dokonalý úkryt před ruchem velkoměsta: Atypická chata ze dvou budov je skvělou ukázkou levné dřevostavby

Dokonalý úkryt před ruchem velkoměsta: Atypická chata ze dvou budov je skvělou ukázkou levné dřevostavby

Dřevěný dům, který se vznáší v korunách stromů poskytl nádherné útočiště před ruchem civilizace. Manželé z Washingtonu už by nikdy neměnili.

dum v lese
Zdroj fotografie: Se souhlasem David Van Galen Architecture

Dřevěný dům, který se vznáší v korunách stromů poskytl útočiště před ruchem civilizace. Manželé z Washingtonu už by nikdy neměnili. Moderní život ve velkoměstech bývá plný ruchu a znečištění. Člověk pak zatouží po nalezení útočiště před tím vším někde v přírodě. Na venkově, anebo rovnou v lese. Stejně na tom byli manželé z amerického státu Washington. Ti se rozhodli uniknout z ruchu hlavního města Spojených států a přestěhovali se do lesa. Vytvořili si tu příbytek, který sice není nijak veliký, zato ale neztrácí nic na pohodlí a stylu.

Ekologický domek v korunách stromů

Manželé Smithovi se odstěhovali z amerického hlavního města, aby vnesli do svých životů trochu klidu a spojení s přírodou. Nechtěli se ale tak úplně vzdát luxusního života v pohodlném bytě, a tak se rozhodli vytvořit zvláštní domek ze dřeva. Díky tomu, že je vystavěn na několika vysokých pilotech se zdá, jako by se doslova vznášel mezi korunami stromů!

Manželé zakázku na stavbu domu zadali developerské firmě, jíž popsali svou hrubou představu. Když pak stavbu poprvé uviděli, doslova se do ní zamilovali. Pro stavbu domu zvolili architekti lokalitu rozvíjejícího se lesa, v místě, kde se rozkládaly téměř výhradně ostružinové keře. Díky tomu nemuseli vykácet téměř žádné stromy, a ty, které musely padnout, posloužily jako stavební materiál.

Luxusní dřevostavba vyráží dech

Obydlí se skládá ze dvou budov, jejichž střechy se svažují našikmo proti sobě. Ta menší z nich se nachází na „pevnině“, tedy na pomezí srázu, z něhož jsou následně spuštěny opěrné sloupy. Na těch se rozkládá terasa a hlavní obytná budova. Obě části stavby jsou opatřeny obrovskými prosklenými okny, díky kterým je interiér velmi světlý a vzdušný. Prostor přirozeně přechází skrze velké posuvné dveře obou budov z interiéru do exteriéru a zpět, čímž se pocit vzdušnosti ještě více umocňuje.

První, menší vstupní budova uvnitř skýtá prostor pro práci a přijímání návštěv. Ve druhé, větší části domu se pak nalézají obytné prostory. V přízemí je jídelna s kuchyní, šatnou a koupelnou. Ve druhém patře se pak nalézá ložnice. Obě patra jsou propojena točitým schodištěm, které je, stejně jako zbytek interiéru, prostorově nenáročné a účelné, zato však vypadá velmi stylově. Z celého domu je perfektní výhled do okolních koutů lesa a celkově se jedná o dům snů.

Chybělo by vám něco v takovém domě v divočině?

Zdroj: Architizer