Jak zabránit usychání orchidejí: nedělejte tyto 2 chyby | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Orchideje usychají? Stojí za tím dvě osudové chyby, jenž dělají nevědomky téměř všichni

Orchideje usychají? Stojí za tím dvě osudové chyby, jenž dělají nevědomky téměř všichni

Orchideje nemají rády přímé sluneční záření, přesto jim někteří lidé dopřávají dlouhé hodiny na sluníčku.

orchideje
Zdroj fotografie: Pixabay

S orchidejemi to v létě není zrovna jednoduché. Na jednu stranu nesmí být vystavené přímému slunečnímu záření, na stranu druhou je musíte dát na místo, kde je dostatek světla. Pokud nebudete těmto radám věnovat pozornost, orchideje vám zřejmě zežloutnou, případně zhnědnou, a navíc jim mohou opadat květy.

Slunce může orchideje spálit

Stejně jako může slunce spálit vaši pokožku, může ublížit samozřejmě také orchidejím, resp. je spálit. To znamená, že není vhodné umisťovat orchidej na jižní nebo západní okna. Mnohem lepší je, pokud ji vystavíte na severovýchodní straně, případně ji můžete dát do slunné místnosti na stůl, který není vystavený přímému slunečnímu záření. Jak již bylo řečeno, orchidej potřebuje dostatek světla, ne však přímé záření slunce.

orchidej
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zvlhčování a zalévání půdy u orchidejí je velice důležité a vhodné je květinu umístit na štěrkové lůžko. Rostlina tak nezakoření přímo ve stojaté vodě, ale přitom bude mít zajištěnou vlhkost. V horkých letních dnech můžete každý den pod oblázky nalít trochu nepříliš studené vody. Květinu lze zvlhčit také rozprašovačem, hlínu je pak vhodné zalévat asi jednou či dvakrát týdně, ideálně dešťovou vodou. Rostlinu v ní nenechávejte stát.

Ve vodě by shnily kořeny

Orchidej stojící ve vodě by vám brzo uhnila. Ideálnějším způsobem zalévání je to, že rostlinu i s květináčem na půl hodiny umístíte do stojaté vody a necháte ji napít. Pak ji vyjměte a postavte zpět na její místo. Je to skvělá metoda nahrazující zalévání jako takové. Co se týká květů, nečekejte, že objevíte nové během léta. Bohužel květy podporují spíše chladné noci a teplejší dny. Orchideje jsou proto označované jako jarní květiny. Kvést však mohou i na podzim.

orchidej pokojova rostlina
Zdroj fotografie: Pixabay

Rozhodně se neděste toho, pokud vám orchidej vykvete a následně celá opadá. Pokud kvetla nějakou dobu a její listy nejsou suché, je vše v naprostém pořádku. Takovou květinu nevyhazujte. Můžete její listy ostříhat, nechat jen stonek a čekat na vhodnou dobu, kdy rostlina opět obživne, zazelená se a následně vykvete.

Zdroj: Sfgate, Bloomscape