Zchřadlou orchidej zachrání obyčejná náplast. Dá se s ní „opravit“ zlomený stonek

Poničená a uschlá orchidej může být znovu zachráněna. Stačí správně zareagovat a rostlina začne kvést jako dříve.

Kvetoucí orchidej i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Orchideje jsou velmi choulostivé květiny, které vyžadují správnou péči. Důležité je pro ni zejména dostatek slunečního světla, bez kterého se nemůže správně vyvíjet – proto ji dle serveru JustaddiceOrchids většina odborníků doporučuje nechávat na východní nebo západní straně parapetu oken. Co ale dělat, když začala vysychat do takové míry, že se jí lámou stonky a nekvete? Zdánlivě umírající rostlinu pomohou zachránit jednoduché metody. 

Pěstování orchideje a poškození rostliny 

Vaše rostlina nemusí vypadat nejlépe hned z několika důvodů. Častou chybou je například přílišné zalévání, které orchideje nemají zpravidla rády. Proto byste ji měli dodávat tekutiny maximálně jednou za dva týdny. Kořeny by rovněž neměly být příliš dlouho vlhké, protože by to akorát způsobilo jejich hnilobu. Problém pak představuje také vysychání a lámání rostliny, které často způsobuje její nadměrné vystavování slunečnímu záření či větru.

Mnohdy se tak v důsledku toho stává, že dojde k poškození jejího stonku či jiných částí, což většina lidí řeší jejím vyhozením do koše. To je však hrozná škoda, neboť existuje jednoduchý trik, jak rostlinu opět oživit a umožnit jí zdravě růst. Jakmile si tedy všimnete, že je stonek zlomený a teče z něj šťáva, rychle obě části spojte náplastí. Tímto způsobem ji lze dle serveru DenGarden zachránit zejména v momentě, kdy stonek není úplně zlomený.

Orchidej před oknem iZdroj fotografie: Depositphotos
Zlomené orchideje zachrání obyčejná náplast.

Pokud se ulomila, stačí ji přesadit 

Rovněž se vyplatí toto místo zpevnit ještě klacíkem nebo jiným předmětem, který mu dodá patřičnou podporu. V případě, že se však místo kompletně přepůlilo, umístěte oddělenou část do vázy s vodou a nechte ji kvést. Nakonec stačí orchidej přesadit a začít ji pěstovat tak, jak jste to dělali předtím. Růst rostliny můžete podpořit i přidáním černého uhlí do její půdy. Na webu adbz jsme také psali, jak orchideje u sebe doma co nejefektivněji pěstovat

Jak se tento trik osvědčil vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články