Milovníci orchidejí, zapamatujte si: 4 kořeny, 4 stupně, 4 měsíce a 40 minut. Rostlin bude tolik, že už na ně nebudete mít místo

Pokud si chcete vypěstovat vlastní orchidej, zpozorněte. Díky této metodě si budete moci dopěstovat ne jednu, ale klidně i sto květin z jedné mateřské rostliny.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Je exotická orchidej vaší oblíbenou květinou a nejraději byste jich měli na každém okně v bytě hned klidně několik? Pokud se chcete obklopit orchidejemi, nemusíte je kupovat. Vypěstujte si je z rostliny, kterou už máte doma. Podívejte se, jak si z jedné rostliny vypěstovat spoustu dalších.

Stimulace vzniku kořenů za pomoci mechu

Pro začátek budete potřebovat rašeliník neboli vláknitý mech přezdívaný též Sphagnum, který lze pořídit v zahradnictvích nebo v obchodech pro kutily. Namočte ho do vody, aby ji dostatečně nasál, a pak z něj vytvarujte malou kuličku. Do té pak navlékněte spodní část výhonku vaší stávající orchideje.

Kouli převažte tenkým proužkem starých punčoch, aby lépe držela pohromadě, a zabalte do potravinářské folie.  Denně mechovou kouli zavlažujte, poté ji nechte bez folie asi hodinu a opět zabalte. Postup se zavlažováním opakujte do doby, než se vám na klíčku objeví alespoň 4 kořeny, což může trvat 9 až 11 dní.

Nová orchidej z odřezků

Když vaše orchidej odkvete, seřízněte odkvetlý stonek asi centimetr nad úrovní kořínků, jež vznikly za pomoci mechové kuličky, a ten pak rozstříhejte na víc menších stonků o délce 10 až 12 centimetrů. Do průhledného květináče s dírkami na dně, určeného pro orchideje, nasypte písek, na který rozprostřete mech. Zeminu důkladně zalijte a malé stonky do ní zasaďte do vzdálenosti alespoň 3 centimetry mezi sebou. Květináč zakryjte potravinářskou fólií. Dvakrát za den ji odstraňte, půdu zlehka zavlažte, a nechte odkrytou na 20 až 25 minut.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro stimulaci růstu je ideální v této fázi zajistit orchidejím v noci o 4 °C nižší teplotu než přes den. Po čtyřech měsících rozsaďte nové rostlinky do samostatných květináčů. Zhruba po týdnu od rozsazení je přihnojte tak, že rostlinu nejdříve zalijete a pak ji ponoříte i s květináčem do větší nádoby, v níž máte předem připravenou směs hnojiva na orchidej a vodu. V této lázni nechte rostlinu zhruba 40 minut. V této fázi už máte hotové nové rostliny, o které se pak můžete starat stejným způsobem jako o mateřskou rostlinu.

Jak se staráte o vaši orchidej?

Zopakujte si všechny zásady pěstování orchidejí v kostce. Už nikdy tak neuděláte chybu

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články