Tato čtyři hnojiva k výživě orchideje nikdy nepoužívejte
adbz.cz » Hobby » Jestliže orchidej skomírá, na vině je možná špatné hnojivo. Neměl by se používat popel ani bylinková zálivka

Jestliže orchidej skomírá, na vině je možná špatné hnojivo. Neměl by se používat popel ani bylinková zálivka

Aby byla vaše orchidej zdravá a silná, je potřeba kromě pravidelné zálivky čas od času dodat i výživu hnojením. Těmto hnojivům byste se ale měli obloukem vyhnout.

hnojivo pro orchidej
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tato rozmarná exotická rostlina vyžaduje speciální péči, aby byla zdravá, silná a plná zářivě barevných květů. Různá hnojiva nejen že vaši orchidej výtečně vyživí, ale také podpoří její zdraví a růst. Zejména v době růstu květů potřebuje orchidej nejvíc živin a energie. Pokud jsou pupeny vaší orchideje povadlé a rostlina vypadá slabě, příčinou může být právě špatné hnojivo. Tato hnojiva byste pro výživu orchidejí nikdy používat neměli.

Vyhněte se peroxidu vodíku

Nezkušení zahradníci často používají peroxid vodíku pro stimulaci růstu orchideje. Je to jedna z nejčastějších chyb, které se pěstitelé orchidejí mohou dopouštět. Peroxid vodíku ve skutečnosti nepodporuje růst orchideje ani jí nijak neprospívá. Právě naopak můžete peroxidem vodíku své orchideji jen uškodit.

Bylinný odvar pro orchideje

Pokud chcete orchideji dopřát zálivku z vyluhovaných bylin, nejspíš své rostlině moc neprospějete. Museli byste předem znát přesné množství stopových prvků obsažených v použitých bylinách, abyste mohli vyhodnotit, zda je takové hnojivo prospěšné, či nikoliv. Obvykle vám ale orchidej za tuto bylinnou zálivku moc nepoděkuje. 

Univerzální hnojivo pro pokojové květiny

Přestože se na etiketě dočtete, že je hnojivo možné použít k výživě všech druhů rostlin, neměli byste jej používat pro hnojení orchideje. Důvodem je mnohem vyšší koncentrace některých látek, než jakou ve skutečnosti tato rostlina potřebuje. V tomto případě více neznamená lépe a orchideji byste měli vždy dodat jen takové množství výživy, které jí skutečně prospěje.

fialova orchidej
Zdroj fotografie: Pixabay

Vhodný není ani popel

Popelem nejen že orchideji vůbec neprospějete, ale můžete jí spíš ublížit. Popel je totiž zásaditý a orchideje milují spíše kyselost. Lépe se jim tak zavděčíte třeba citronovou zálivkou nebo hnojivem z obchodů.

Čím orchidej hnojit

Abyste orchideji dodali veškeré potřebné živiny, zvolte vždy takové hnojivo, které je výrobcem přímo určené k hnojení orchidejí. Vyrobit si můžete i vlastní hnojivo, důležité je dodat této rostlině v dostatečné míře dusík, draslík a fosfor, které přispívají k zdravějšímu růstu a lepšímu vývoji květů.