Užitečné tipy, jak se starat o orchidej nejen v zimních měsících
adbz.cz » Hobby » Orchidej se v zimě může nachladit: Nesmí stát ve vodě, měla by mít teplotu kolem 20 °C a zalévat ji stačí po 10 dnech

Orchidej se v zimě může nachladit: Nesmí stát ve vodě, měla by mít teplotu kolem 20 °C a zalévat ji stačí po 10 dnech

Orchidej je jedna z nejkrásnějších pokojových rostlin, které je možné v našich podmínkách pěstovat. Daří se jí i přes zimu, pokud o ni pečujete s láskou a vhodným způsobem.

orchidej kbelik voda
Zdroj fotografie: iStock

Orchidej je oblíbenou pokojovou rostlinou mnoha pěstitelů. Péče o ni není příliš náročná a umí se odměnit záplavou pestrých květů v nejrůznějších barevných provedeních. V zimních měsících pak postačí jen pár úprav v péči a orchidej vám bude vděčná až do jara, kdy v plné parádě ukáže, co umí. Postačí orchidej zalévat jen každých deset dní, bohatě si s tím vystačí.  

Největší chybou, kterou v péči o orchidej můžete udělat, je, že neumožníte odtok přebytečné vody. V misce pod květináčem by voda neměla zůstat stát. Rostlině pak hrozí hniloba nebo prochladnutí, pokud je u okna vystavená přílišné zimě a ze spodu vlhku. Pamatujte, že orchidej má ráda stálou teplotu, bez přílišných výkyvů. A to, že pochází z tropických oblastí, rozhodně neznamená, že dává přednost tropickým teplotám. Většině druhů orchidejí stačí stálá teplota okolo 20 °C. 

Pozor na průvan a prochladnutí 

Nejlepším způsobem, jak orchideji dopřát dostatek vody a neohrozit ji hnilobou, je nechat ji na deset minut stát v misce s vlažnou vodou. Květina si vezme tolik vláhy, kolik potřebuje, a přebytečná voda odteče. Pokud máte okno dobře izolované, může rostlinka zůstat bez obav stát na okenním parapetu. Jen musíte dávat dobrý pozor na průvan – orchidej je na něj velmi háklivá. V opačném případě můžete květináč obalit průhlednou fólií, abyste jej zahřáli, nebo mezi okna položit houbu na mytí a tím zamezit průvanu.  

vykvetlá růžová orchidej
Zdroj fotografie: Pexels

V zimních měsících je vzduch v místnosti velmi suchý, což rostlině moc neprospívá. V takovém případě je dokonce náchylnější k napadnutí škůdci, a proto je lepší vzduch v místnosti, kde rostlinu pěstujete, patřičně zvlhčovat. Další z častých chyb pěstitelů orchidejí je její přemisťování. V zimních měsících je lepší nechat květinu tam, kde je, a s případným stěhováním počkat do jara. Pokud dodržíte všechny rady, vaše orchidej vám bude vděčná a bude vám dělat radost ještě dlouhou dobu.