Manželé koupili kostel sv. Mikuláše z roku 1792 a přeměnili ho na útulný domov. Hřbitov na dvoře jim nevadí

Manželé si vybrali velmi neobvyklé místo pro život a pustili se do rekonstrukce sešlého kostela. Moderní vkusný výsledek vás překvapí.

Kostel má krásné okná i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jen málo lidí má možnost při mytí nádobí vyhlížet ven přes vitrážové okno z 18. století. Manželé Ian Bottomley a Sally Onions z Northumberlandu na severu Anglie si na tuto nevšední krásu velmi snadno zvykli. V roce 2002 totiž koupili starý chátrající kostel sv. Mikuláše a dalších šest let ho restaurovali tak, aby zachovali původní prvky a krásnou výzdobu, která kostel zdobí již od 18. století. Malý kostel byl postavený v roce 1792 a již zoufale potřeboval přestavbu.

Vevnitř moderní, ale pořád dobový

Poté, co byl v 80. letech odsvěcen, zůstal kostel opuštěný a byl majetkem hned několika lidí, kteří neměli snahu prostor obnovit. Navzdory vážným překážkám si Ian a Sally vyhrnuli rukávy a z masivního a zchátralého kostela si vytvořili dům snů. Obnovili klíčové prvky, jako jsou klenuté stropy a původní vitrážová okna, a investovali čas a peníze do údržby stavby a zároveň upravili interiér tak, aby vyhovoval moderním standardům a vládla v něm domácí atmosféra.

Přestože jejich rekonstrukce zahrnovala elektřinu, podlahové vytápění a nejmodernější spotřebiče i krbová kamna, podařilo se jim zachovat většinu kouzla starého kostela. Uvnitř stavby jsou čtyři ložnice, dvě koupelny, dva obývací pokoje, dvě kuchyně a velký otevřený prostor. Ve většině místností se objevují obrovské klenuté stropy, předělané kostelní doplňky, vitráže a zůstala i křtitelnice.

Dřevo z kostelních lavic našlo další uplatnění

Velká část původního sezení v kostele byla renovována a umístěna po celém domě. A z nepoužitého dřeva a stavebních materiálů vzniklo dramatické schodiště vedoucí z hlavního obytného prostoru do knihovny v horním patře. Rovněž při pohledu na rodinnou kuchyň vás okouzlí fakt, že na její stavbu byla rovněž použita borovicová prkna získaná ze starých kostelních lavic a střešních trámů.

Kostel zůstal zvenku téměř nedotčený

Zatímco interiér kostela byl restaurován, exteriér byl doslova vytesán do kamene a po celou dobu rekonstrukce zůstal nedotčený. Jedinou výjimkou snad byla střešní okna po celé délce střechy, která byla instalována za účelem prosvětlení budovy. Netradičním, ne však překvapivým, prvkem, který ovšem k starším kostelům neodmyslitelně patří, je hřbitov na předním dvorku, který zůstal rovněž zachován.

Co se vám nejvíc líbí na této promyšlené rekonstrukci?

Zdroj: LekkerLeven, LittleThings, AtlasObscura

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství