Objevil ranč z 19. století a rozhodl se ho zrekonstruovat. Výsledek předčil všechna očekávání

I když je mu teprve 28 let, dokáže to, co jen málokdo před ním. Vžívá se do unikátní architektury a rekonstruuje ji.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Ian Crawford
                   

Když se o někom řekne, že si bere práci domů, nebývá to obvykle myšleno právě pozitivně. Ovšem Ian Crawford (28) se bytovým designem a architekturou zabývá už dlouhou řadu let. A tento specialista se rozhodl, že se nebude omezovat na využití svých poznatků jen v práci. Naopak. Věnuje jim i svůj volný čas.

Nádherný ranč učaruje na první pohled i vám

Objevil totiž unikátní ranč ze 40. let 19. století. Ano, přesně takový, který můžeme vídat v historických filmech. S terasou, na níž paní domu servíruje odpolední občerstvení, s nádherně udržovanou zahradou a stylově zařízeným interiérem. Většina jiných lidí by takový „poklad“ nejspíš srovnala se zemí, protože by se jim jeho rekonstrukce zkrátka nevyplatila, ale Ian Crawford se naštěstí rozhodl jinak.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Ian Crawford

Podivín, kterému moderní nábytek příliš nevoněl

Ano, přesně takhle ho vnímali jeho přátelé. Místo toho, aby si Ian pořídil stůl a židle z nejnovější kolekce a při vybavování interiéru vsadil na populární minimalismus, vydal se zcela odlišnou cestou. Podle něj nejde v moderním bydlení o útulnost, ale spíše o jakousi stísněnost. A v roce 2016 konečně našel bydlení, které této jeho zálibě odpovídá.

Když Ian Crawford objevil v Alabamě tento dům, zamiloval se na první pohled. Ranč ze 40. let 19. století má romantiku vepsanou do každého prkna a do každého krovu. Jde o řecký obrozenecký styl a samotný dům má velmi zajímavou historii. V roce 1845 ho totiž postavil Jesse Gibson, a to jako svatební dar pro svou dceru. A ve hře nebyl jen dům, ale i zahrada, bazén a hospodářské budovy.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Ian Crawford

Až příliš velký projekt a výzva v jednom

Abyste si udělali představu o tom, s čím se Ian rozhodl potýkat, prozradíme vám, že jen hospodářské budovy se rozkládají na 1,2 akrech. Samotný dům (který najdeme v Greensboro v Alabamě) pak byl prázdný celých pět let. Nikdo o něj totiž nestál. Ian si ho však okamžitě zamiloval, stejně jako jeho polohu. Vždyť v městečku Greensboro žije jen nějakých 2 500 obyvatel, poskytuje tedy dokonalý klid.

Ale všechno nebylo od začátku jen zalité sluncem. Ve skutečnosti měl dům poškozenou střechu, zanesený bazén a zahradu doslova zaplavenou plevelem. Ianovi tedy nezbylo nic jiného, než si pořádně vyhrnout rukávy a pustit se do práce. Jeho přátelé si o něm mysleli, že je blázen. A my se tomu popravdě ani nedivíme. Architektura minulého století ho ovšem vzala za srdce.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Ian Crawford

Ian začal velmi netradičním prvkem domu

Pokud byste se do něčeho podobného pustili vy, nejspíš byste se nejprve jali opravovat střechu. Ian ji však jen nezbytně zabezpečil a jako první zrekonstruoval bazén. Získal tak totiž místo k přemýšlení. Do tak náročné rekonstrukce se totiž rozhodně nechtěl pustit bez rozmyslu. Kochal se přitom i původní nábytkem vyvedeným převážně ve stylu American Empire a Rococo Revival.

Podívejte se, jak probíhala rekonstrukce krok za krokem

Obnovou svého domova strávil bezpočet hodin. Dnes se z někdejší ruiny stal opravdu překrásný dům, který má všechno, co by domy z tohoto období měly mít. Nádherné italské obložení, vyřezávané sloupky i další drobnosti, které ho dělají tak jedinečným, Ian bez výjimek zachoval. A každý rok zve dovnitř i lidi z okolí, aby se i oni mohli pokochat tou krásou.

Zdroj: SouthernLiving

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články