Nadšenec obnovuje unikátní sídlo ze 40. let | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Objevil ranč z 19. století a rozhodl se ho zrekonstruovat. Výsledek předčil všechna očekávání

Objevil ranč z 19. století a rozhodl se ho zrekonstruovat. Výsledek předčil všechna očekávání

I když je mu teprve 28 let, dokáže to, co jen málokdo před ním. Vžívá se do unikátní architektury a rekonstruuje ji.

ian crawford dum dnes
Zdroj fotografie: Se souhlasem Ian Crawford

Když se o někom řekne, že si bere práci domů, nebývá to obvykle myšleno právě pozitivně. Ovšem Ian Crawford (28) se bytovým designem a architekturou zabývá už dlouhou řadu let. A tento specialista se rozhodl, že se nebude omezovat na využití svých poznatků jen v práci. Naopak. Věnuje jim i svůj volný čas.

Nádherný ranč učaruje na první pohled i vám

Objevil totiž unikátní ranč ze 40. let 19. století. Ano, přesně takový, který můžeme vídat v historických filmech. S terasou, na níž paní domu servíruje odpolední občerstvení, s nádherně udržovanou zahradou a stylově zařízeným interiérem. Většina jiných lidí by takový „poklad“ nejspíš srovnala se zemí, protože by se jim jeho rekonstrukce zkrátka nevyplatila, ale Ian Crawford se naštěstí rozhodl jinak.

ian crawford dum
Zdroj fotografie: Se souhlasem Ian Crawford

Podivín, kterému moderní nábytek příliš nevoněl

Ano, přesně takhle ho vnímali jeho přátelé. Místo toho, aby si Ian pořídil stůl a židle z nejnovější kolekce a při vybavování interiéru vsadil na populární minimalismus, vydal se zcela odlišnou cestou. Podle něj nejde v moderním bydlení o útulnost, ale spíše o jakousi stísněnost. A v roce 2016 konečně našel bydlení, které této jeho zálibě odpovídá.

Když Ian Crawford objevil v Alabamě tento dům, zamiloval se na první pohled. Ranč ze 40. let 19. století má romantiku vepsanou do každého prkna a do každého krovu. Jde o řecký obrozenecký styl a samotný dům má velmi zajímavou historii. V roce 1845 ho totiž postavil Jesse Gibson, a to jako svatební dar pro svou dceru. A ve hře nebyl jen dům, ale i zahrada, bazén a hospodářské budovy.

ian
Zdroj fotografie: Se souhlasem Ian Crawford

Až příliš velký projekt a výzva v jednom

Abyste si udělali představu o tom, s čím se Ian rozhodl potýkat, prozradíme vám, že jen hospodářské budovy se rozkládají na 1,2 akrech. Samotný dům (který najdeme v Greensboro v Alabamě) pak byl prázdný celých pět let. Nikdo o něj totiž nestál. Ian si ho však okamžitě zamiloval, stejně jako jeho polohu. Vždyť v městečku Greensboro žije jen nějakých 2 500 obyvatel, poskytuje tedy dokonalý klid.

Ale všechno nebylo od začátku jen zalité sluncem. Ve skutečnosti měl dům poškozenou střechu, zanesený bazén a zahradu doslova zaplavenou plevelem. Ianovi tedy nezbylo nic jiného, než si pořádně vyhrnout rukávy a pustit se do práce. Jeho přátelé si o něm mysleli, že je blázen. A my se tomu popravdě ani nedivíme. Architektura minulého století ho ovšem vzala za srdce.

ian crawford dum dnes dvere
Zdroj fotografie: Se souhlasem Ian Crawford

Ian začal velmi netradičním prvkem domu

Pokud byste se do něčeho podobného pustili vy, nejspíš byste se nejprve jali opravovat střechu. Ian ji však jen nezbytně zabezpečil a jako první zrekonstruoval bazén. Získal tak totiž místo k přemýšlení. Do tak náročné rekonstrukce se totiž rozhodně nechtěl pustit bez rozmyslu. Kochal se přitom i původní nábytkem vyvedeným převážně ve stylu American Empire a Rococo Revival.

Podívejte se, jak probíhala rekonstrukce krok za krokem

Obnovou svého domova strávil bezpočet hodin. Dnes se z někdejší ruiny stal opravdu překrásný dům, který má všechno, co by domy z tohoto období měly mít. Nádherné italské obložení, vyřezávané sloupky i další drobnosti, které ho dělají tak jedinečným, Ian bez výjimek zachoval. A každý rok zve dovnitř i lidi z okolí, aby se i oni mohli pokochat tou krásou.

Zdroj: SouthernLiving