Dokonalý víkendový domeček: Propojení s přírodou na omezené ploše
adbz.cz » Architektura » Letní víkendový domeček jako útočiště na odpočinek od ruchu města. S podlahovou plochou jen 35 m² hravě stačí pro celou rodinu

Letní víkendový domeček jako útočiště na odpočinek od ruchu města. S podlahovou plochou jen 35 m² hravě stačí pro celou rodinu

Ve vídeňských kopcích vznikl minimalistický dům propojený s přírodou. I na omezené podlahové ploše může vyrůst funkční dům určený pro relaxaci.

víkendový dům
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Clemens Kirsch Architektur, fotograf Herta Hurnaus

Za projektem víkendového domu Villa Minimale stojí architekti z rakouského studia ClemensKirsch. Na předmětném pozemku byla stavebními zákony omezena maximální podlahová plocha stavby na 35 m². Architektům se však podařilo i na takto omezeném prostoru vytvořit plně funkční víkendový dům, který díky důmyslnému půdorysu napomáhá ještě většímu propojení s okolní přírodou.

Dům je otevřený okolní přírodě

Půdorys domu je ve tvaru mlýna. Centrální část domu je propojena s horním patrem kruhovým výřezem, díky čemuž se do celého domu dostává přirozené světlo. V jednotlivých „lopatkách mlýna“ se pak našel prostor pro ložnice, kuchyni a koupelnu. Dům je postavený z prefabrikovaných dřevěných dílů s modřínovým obkladem a měděnou střechou.

V přízemí se nachází dvoje prosklené zatahovací dveře a na zbylých stranách velká okna. „Vztah mezi vnitřkem a vnějškem je pro atmosféru prostoru zásadní: krajina prochází budovou a nabízí výhledy do přírody všemi čtyřmi směry,“ cituje ArchDaily tvůrce projektu. V přízemí se nachází kuchyně, koupelna, relaxační posezení a schodiště do patra. V patře se pak našlo místo pro tři menší prostory na spaní. Nad každým je pak střešní okno, které je ideální k pozorování noční hvězdné oblohy.

Horní patro připomíná útulností lodní kajutu

Zatímco stavební otvory v přízemí jsou hranaté, první patro je opatřené kulatými okny, které v prostoru navozují útulnou atmosféru kajuty a přirozeně podtrhují hlavní středový kruh, který přízemí s patrem propojuje. Ten je ještě více zdůrazněn křišťálovým závěsným lustrem, jenž mu dodává nádech luxusu. Vnitřní obklady stropů a stěn jsou z mořské borovice.

víkendový dům
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Clemens Kirsch Architektur, fotograf Herta Hurnaus

Podlaha v přízemí je tvořena betonovou dlažbou, která je praktická na údržbu a dobře ladí s okenními a dveřními rámy v šedé barvě. Z přízemí se také vstupuje na malou venkovní terasu s posezením. Poblíž domu se také nachází kůlna se zahradním vybavením. Rodina tak má k dispozici vše, co potřebuje, aby mohla víkendy na pozemku strávit relaxací, ale i zahradničením.

V tomto projektu se architektům podařilo dosáhnout požadovaného cíle. Na omezené ploše se jim podařilo vybudovat útulný víkendový dům, který je však zároveň plně funkční a zcela dostačující pro potřeby čtyřčlenné rodiny. Na adbz se také můžete podívat na další unikátní chatu. Tady zašli architekti v propojení s přírodou ještě dále.

Architekti:Clemens Kirsch Architektur
Plocha:35 m²
Realizace:2023
Lokalita:Vídeň, Rakousko