Levná a kvalitní alternativa drahého prostředku na mytí nádobí: Z 1 kostky mýdla vzejde několik litrů

Prostředky na mytí nádobí z drogerie bývají drahé a obsahují chemické přídavky. Můžete si ale vyrobit levný domácí přípravek jen ze 3 surovin.

                   

V době, kdy se myčky staly běžnými součástmi moderních domácností, se ručním umýváním nádobí málokterá hospodyňka dobrovolně zdržuje. Výjimku tvoří jen sklenice nebo talíře, které by spotřebič zničil. Případně se k tomu uchylují na chatě nebo zahradě, kde užitečný domácí pomocník není po ruce. A mnohdy ani teplá voda. Pak nezbývá nic jiného, než vsadit na starou dobrou klasiku. Důležitou roli hraje prostředek, kterým nádobí umyjete.

Hospodyňky nedají na domácí gel dopustit

Existuje spousta opravdu proslulých průmyslově vyráběných přípravků, které za nemalé částky seženete v obchodech. Obsahují ale chemické přídavky, které nejsou přátelské k životnímu prostředí a mohou negativně působit i na lidské zdraví. Vyšší zásaditost těchto produktů může vést třeba k podráždění pokožky. Pokud máte alergii, suchou pleť nebo trpíte ekzémy, nejspíš je stejně už nepoužíváte. Navíc zejména na venkově, kde nemovitosti mají vlastní septik, se vyloženě nabízí používat odbouratelné přípravky.

Jak snížit spotřebu vody v kuchyni: Opakované využití vody z vaření a mytí nádobí ve dvou fázích

Pokud se tedy rozhodnete pro ekologičtější mytí nádobí, můžete si snadno vyrobit vlastní alternativní prostředek. Nejenže po něm bude nádobí zářit čistotou, ale obejdete se i bez nežádoucích látek. Jako bonus je pak jeho vysoká účinnost. Dokáže totiž hravě zbavit talíře, hrnce a pánve nejen špíny, ale zejména nechtěné mastnoty, i když je umyjete pouze ve studené vodě. Zkušené hospodyňky na tento přírodní zázrak nedají dopustit.

Nádobí snadno umyjete i ve studené vodě

Oblíbeným je také proto, že výroba tohoto kvalitního kuchyňského úklidového pomocníka je velmi snadná a rychlá. Na to, abyste si sami připravili pořádnou zásobu účinného gelu na mytí nádobí, budete totiž potřebovat pouze tři ingredience. Připravte si:

  • kostku přírodního mýdla na praní,
  • vodu
  • a citron.

Pak už jen stačí do připravené nádoby půlku mýdla nastrouhat a rozpustit ho v horké vodě. Nakonec přidejte šťávu z půlky většího citronu. Pokud je malý, tak ho vymačkejte celý.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Z jedné kostky mýdla můžete vyrobit i několik litrů gelu za pár kaček. Levný domácí prostředek budete mít za několik minut hotový. Pokud byste chtěli ještě zvýšit jeho účinnost a používat ho i na opravdu hodně znečištěné kousky, vyladíte ho k dokonalosti s pomocí glycerinu a vodky. Stačí, když přidáte do hotového gelu od každé suroviny jen jednu lžíci. Pak budete moci bez obav mýt nádobí i na chatě, kde neteče teplá voda. Tento přípravek ho dokonale umyje i ve studené.

Jaké triky používáte na ekologické mytí nádobí?

Zdroj: TheKitchn
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články