Dům z kontejneru může vypadat stylově. Tento dokonale splynul s přírodou
adbz.cz » Architektura » Kontejnerový dům s úchvatným výhledem na jezero: Kritériem bylo, aby dokonale splýval s přírodou

Kontejnerový dům s úchvatným výhledem na jezero: Kritériem bylo, aby dokonale splýval s přírodou

V exotickém Chile vznikl moderní víkendově používaný dům ve stylu kontejnerových staveb. Je koncipovaný tak, aby co nejvíce komunikoval s přírodou kolem sebe.

Dům BB výhled
Zdroj fotografie: Tiskové materiály elton_léniz, fotograf Cristobal Palma / Estudio Palma

Na první pohled se jednalo o úzký pozemek v terénu, který se svažuje až na břeh jezera pod ním. Architekti z architektonické společnosti elton_léniz se tak rozhodli dům „vytáhnout“ do patra a prostor co nejvíce rozevřít vstříc krásným výhledům. Výsledkem je prostá kontejnerová konstrukce, uvnitř které se skrývá mistrně rozvržený interiér, jenž doslova vede dialog s přírodou kolem sebe.

Dům, který nebude vybočovat

Na hranici dvou chilských regionů, konkrétně Araukánie a Los Ríos, na jihu země se nachází malebné zákoutí mezi jezerem Calafquén a aktivní sopkou Villarrica, jež svítí do dálky díky své sněhové čepici. Právě v tomto místě vznikla víkendová chata v moderním pojetí, která ale zároveň naplňuje veškeré požadavky na udržitelnost a praktičnost. Dům se nachází v soukromé oblasti, kde sousedí pouze s dalšími čtyřmi podobně situovanými pozemky. I díky této skutečnosti nebylo nutné dům krátit na panoramatech, aniž by přitom bylo narušováno soukromí majitelů.

Mezi hlavní požadavky, se kterými si museli architekti poradit, patřilo, aby byl dům postaven šetrně k přírodě, nikoliv na její úkor. Z tohoto důvodu byl zvolen kontejnerový vzhled, jenž domu slouží tak trochu jako mimikry. Černá povrchová barva totiž velmi dobře spolupracuje s terénem kolem sebe. Dřevěná kostra, na které dům stojí, pak vyžadovala pouze minimální zásah do topografie pozemku. Z praktického hlediska kovový plášť chrání nejen vnitřek domu, ale přímo celou jeho konstrukci.

Rozložení vnitřních prostor

Charakteru nemovitosti, která je využívaná pouze výjimečně, odpovídá i její rozložení. Celkem nenápadným vstupem od silnice se host dostává do široce otevřeného prostoru s výhledem na rozlehlé jezero. Opticky tak dochází ke smazání hranice interiéru, který se plynule překlápí do venkovního prostoru. Tomuto „klamu“ jistým způsobem napomáhá i velká terasa vhodná ke grilování, která je lemovaná pouze jednoduchým zábradlím sloužícím zároveň jako lavice. Dále se na prvním podlaží, které funguje jako společný prostor, nachází jídelna, obývací pokoj a kuchyně.

Dům BB terasa
Zdroj fotografie: Tiskové materiály elton_léniz, fotograf Cristobal Palma / Estudio Palma

Soukromé pokoje včetně sociálního zázemí se nachází v prvním patře přístupném po umně zakomponovaném schodišti. Jedná se celkem o tři ložnice s vlastními koupelnami, které kopírují půdorys spodního patra, ale pouze po dvou stranách. Zbývající prostor je otevřen od přízemí po patro, přičemž ve své horní části je přehrazen jen stíněním, což maximalizuje pocit z velikosti interiéru.

Architekti:elton_léniz
Rozloha:270 m²
Realizace:2020
Lokalita:Chile