Dům navrhl tak, aby šetřil peníze přes léto i v zimě
adbz.cz » Architektura » Dům ve tvaru krychle je postaven tak, aby se přes den nepřehříval a v noci nevychladl. Majiteli tak šetří tisíce Kč

Dům ve tvaru krychle je postaven tak, aby se přes den nepřehříval a v noci nevychladl. Majiteli tak šetří tisíce Kč

Tento originální rekreační dům je postaven tak, aby byl opravdu šetrný a nízkoenergetický. Díky jeho schopnosti pracovat s teplem majitelé ušetří balík.

dům krychle
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Stanaćev Granados, fotograf Manu Granados

Netradiční stavba zasazená do prostředí pobřežního města v Chile nabízí svým majitelům dokonalé zázemí. Architekti studia Stanaćev Granados dokázali vytvořit dům, který se přes den nepřehřívá a v noci rychle nevystydne. Za vytápění tak podle webu ArchDaily jeho obyvatelé ušetří tisíce korun ročně. Vidíme tak, že i ve světě se trend nízkoenergetických domů stále drží.

Rodinný dům ve tvaru krychle

Casa Kuvo, jak je dům architekty nazýván, je postaven jako krychle o rozměrech 6 x 6 x 6 m. Celkově tak dosahuje rozlohy 70 m², na níž se nachází dvě ložnice, dvě koupelny, kuchyň i obývací pokoj. Za oknem se navíc rozprostírá výhled na moře. Zpracování fasády a rozmístění čtvercových oken bylo uzpůsobeno tak, aby dovnitř pronikalo co největší množství přirozeného světla a vzduchu, podobně jako v domu fotografa, o kterém jsme psali již dříve na stránkách adbz.

Ochrana před nepříznivými vlivy

Dům je orientován směrem na jih a západ, což umožňuje maximální využití denního světla. Zároveň je také chráněn před silným jižním větrem a nedochází ani k jeho přehřívání během horkých letních dnů a vysokým tepelným ztrátám v noci. Majitelé domu si tak mohou užívat ničím nerušené výhledy do okolí stejně jako majitelé domu v korunách stromů, o němž jsme psali v dřívějším článku na adbz.

dům krychle
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Stanaćev Granados, fotograf Manu Granados
Kuchyň se vstupem na pozemek

Úkryt v ranní mlze

Použití bílého nátěru fasády má hned několik významů. Zaprvé zde vzniká prostor pro hru světla a stínů, která se mění v průběhu dne i ročního období, a zadruhé je dům v mlze, jež postupuje od moře směrem do vnitrozemí, z nedalekého pobřeží téměř neviditelný. Celá stavba i soukromí jejích obyvatel jsou tak perfektně kryty před zraky zvědavých kolemjdoucích.

V hlavní roli dřevo

Dům má sloužit především jako rekreační stavba za účelem pronájmu, musí vydržet i pod náporem náročnějších návštěvníků. Použité materiály byly vybrány s ohledem na mořské prostředí, aby se příliš rychle neopotřebovaly. Z toho důvodu tvoří fasádu i interiér borovicové dřevo, které dokáže odolat i přímořským podmínkám, jak potvrzuje i portál Dřevo centrum. V dnešní době se jedná o stále oblíbenější materiál, jak potvrzuje i naše čtenářka Daniela F. z Rumburku: „Miluju vůni a teplo dřeva. Mým velkým snem je jednou se přestěhovat do srubu, kde bude vše ze dřeva.“

Architekti:Stanaćev Granados
Plocha:72 m²
Realizace:2022
Lokalita:Matanzas, Chile