Domek na stromě, ve kterém může žít celá rodina: Výměra 19 m² stačí
adbz.cz » Architektura » Jsou přesvědčeni, že k životu není potřeba velký prostor. Navrhli proto domek o výměře pouhých 19 m²

Jsou přesvědčeni, že k životu není potřeba velký prostor. Navrhli proto domek o výměře pouhých 19 m²

Tato chýše v Japonsku není jen unikátním stavením, ale spíše symbolickým spojením člověka s přírodou, respektujícím věčnou lásku k minimalismu.

Dům v lese exteriér
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Hiroshi Nakamura & NAP, fotograf Koji Fujii / TOREAL

Tato japonská chýše na stromě je nejen architektonickým skvostem, ale také duchovním útočištěm spojujícím lidi s přírodou. Stojí na svahu hory Kamiyama, místa s bohatou historií a úctou k přírodě, a jeho design nám připomíná filozofii jednoduchosti a minimalismu, které si vážili mnozí japonští básníci a filozofové. Architektům ze studia Hiroshi Nakamura & NAP se povedlo vytvořit místo, kde člověk může najít klid a soulad s okolním světem.

Propojení s přírodou a tradicemi

Projekt této chýše byl navržen pro pár, který miluje přírodu a provozuje byznys v oblasti malých domků. Chtěli vytvořit vzorový dům, který bude nejen funkční, ale také inspirativní pro ty, kteří hledají spojení s přírodou. Není žádnou novinkou, že lidé čím dál častěji prchají z velkých a rušných měst do menších vesnic, jak jsme na Adbz již psali. Že se lidé snaží najít klid třeba i na samotě u lesa potvrzuje i iDnes. A co by mohlo být lepším způsobem, jak toho dosáhnout, než postavit dům na stromě, který se zdá být přirozeně spojený s okolní krajinou?

Dům má pouze 19 m², ale jeho design je tak promyšlený, že nabízí veškerý komfort potřebný k životu. Stojí asi 5 metrů nad zemí, což umožnilo zabudovat velké jižně orientované okno, které dodává domu mnoho světla. Portál ArchDaily také uvádí, že zároveň tato výška chrání obyvatele před vlhkostí a těžkým vzduchem, který se může v této oblasti vyskytovat a stoupat od země vzhůru.

Útulný interiér ze dřeva

Vnitřní prostor je rozdělen na několik částí, přičemž ta centrální připomíná svatyni. Atrium, které je základem domu, je osvětlené světlíkem a obklopeno čtyřmi sloupy. Uprostřed tohoto atria je krb na zakázku, který symbolizuje spojení s horou Kamiyama a vulkanickým údolím Owakudani. Toto místo působí jako duchovní centrum domu a vytváří atmosféru spojení s přírodou a tradicemi. Z ložnice, přímo z postele, je možné si skrz centrální atrium vychutnat krásný výhled na okolní přírodu.

Dům v lese interiér
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Hiroshi Nakamura & NAP, fotograf Koji Fujii / TOREAL

Kromě vnitřního prostoru nabízí dům i venkovní zážitky. Je postaven na pevných ocelových sloupech, které splývají s okolní přírodou. Okolo domu vede pohodlná terasa, která umožňuje obyvatelům relaxovat a vychutnávat si krásu okolního lesa. Naše čtenářka paní Ivana T. z Prahy by ráda odpočívala v lese: „Bydlíme v centru Prahy, což nám vyhovuje, ale někdy bych potřebovala vypadnout někam na samotu. Přemýšlím proto o koupi chatky nebo něčeho podobného, kde budu moct o víkendu zrelaxovat.

Tato japonská chýše na stromě nás učí, že štěstí a bohatství nemusí být spojeny s materiálním majetkem, ale s hlubším pochopením a respektem k přírodě a s jednoduchostí, kterou můžeme najít v každodenním životě. Je to architektonický skvost, ale také duchovní zážitek, jenž nás inspiruje k tomu, abychom našli rovnováhu mezi moderním životem a přírodou.

Architekti:Hiroshi Nakamura & NAP
Rozloha:19 m²
Rok:2020
Lokalita:Yokohama, Japonsko