Vyčistěte semišové boty, aby vypadaly jako nové | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Semišové boty nikdy nečistěte vodou, jinak se zničí. Použijte trochu octa a budou vypadat doslova jako nové

Semišové boty nikdy nečistěte vodou, jinak se zničí. Použijte trochu octa a budou vypadat doslova jako nové

Semišové boty jsou krásné, ale náročnější na údržbu. Existují však jednoduché triky, díky kterým bude čištění semišových bot hračka.

cisteni semisovych bot
Zdroj fotografie: iStock

Spousta lidí se semišovým botám vyhýbá velkým obloukem, protože udržovat tento materiál není zrovna jednoduché. Semiš potřebuje trochu speciální péče, aby vypadal opravdu hezky. Ve své podstatě však péče není vůbec tak náročná, jak se někteří lidé domnívají. Existuje několik jednoduchých způsobů, jak čistit semišové boty, tašky a další předměty z tohoto materiálu.

Voda je zapovězená

Nejdůležitější je při čištění semiše nepoužívat vodu. Voda totiž semiš obarví nebo pozmění jeho vzhled. Na pohled by pak materiál vypadal jako špinavý. Pokud chcete čistit semiš opravdu poctivě, je nejlepší koupit si sadu na čištění semiše. Tyto sady obvykle nejsou drahé a obsahují speciální gumu a čisticí kartáček. Tyto nástroje pak použijte k odstranění nečistot a načechrání vláken. Pokud potřebujete odstranit lehké skvrny na semiši, nejprve povrch pořádně vykartáčujte. Případně použijte právě gumu.

boty par semis
Zdroj fotografie: Depositphotos

U větších skvrn je vhodné navlhčit hadřík bílým octem nebo lihem. Poté vlhkým hadříkem otřete skvrnu krouživými pohyby a místo nechte zcela zaschnout. Po zaschnutí použijte kartáč a látku načechrejte a vykartáčujte uvolněné nečistoty. Potřísněná místa je důležitá kartáčovat vždy jedním směrem. To pomáhá odstranit povrchové nečistoty z vláken. Potom můžete klidně kartáčovat pohyby tam a zpět. Nebojte se také použít větší sílu.

Chce to trochu trpělivosti

Jedině se silou a trpělivostí se dostanete také k nečistotám, které jsou uvězněné pod povrchem. Pokud se ani tak nedaří, zkuste to ještě s gumou. I na tu je potřeba v případě velkých skvrn trochu zatlačit. Odstranit skvrnu se může podařit až za několik dlouhých minut. Kromě kartáče a gumy můžete na semišové povrchy použít také žiletku. Semišová tkanina totiž může po chvíli začít vypadat vláknitě. V takovém případě je třeba se o ni postarat za pomoci obyčejné břitvy.

Jemně oholte provázky z látky, kdekoliv si jich všimnete. Po použití žiletky odstraňte vláknité kousky kartáčem. Po všem tom drhnutí může být semiš zvláštní. Napraví to trocha octu nebo alkoholu. Stačí semiš přetřít bílým hadříkem namočeným do alkoholu nebo octa a nechat ho uschnout. Po zaschnutí chce látka trochu načechrat. Pak bude nejen čistá, ale také nádherně lesklá. Posledním krokem je použití ochranného spreje na semiš.

Jak čistíte semiš?

Zdroj: OneGoodThingByJilee