3 osvědčené metody, jak pěstovat houby na vlastní zahradě. Do lesa už nemusíte, nasbíráte plné košíky

Pokud jste milovník hub, ale v lese vás stále někdo předbíhá, vysaďte si je na své vlastní zahradě. Zde najdete 3 osvědčené metody, jak na to.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud rádi jíte a sbíráte houby, avšak nemáte čas chodit do lesa na dlouhé výpravy, můžete si tyto lahodné dary přírody vypěstovat sami na vaší zahrádce. To vám nejen usnadní práci, ale také zajistí to, že vás nikdo nepředběhne v jejich sběru. Samozřejmě nejde o jednoduchou záležitost – výsadba vyžaduje čas, přípravu správného prostředí a strom, pod kterým houby mohou růst.  

Použití hotového mycelia

Mnoho obchodů nabízí mycelium různých hub připravených k výsevu. Pokud si je zakoupíte, měli byste nejprve zohlednit, jaké prostředí daný druh potřebuje – návod výrobce zpravidla uvádí na obalu. V každém případě budete muset vybrat místo pod stromem, pod kterým daná houba roste v přírodních podmínkách. Pod ním musíte vykopat jámu o hloubce 50 cm, a to nejlépe ve vzdálenosti půl metru od kmene. 

Jámu pokryjte nejprve 20centimetrovou vrstvou směsi z dřevěných plev, jehličí z lesa, pilin a spadaného listí. Substrát následně zasypte 10centimetrovou vrstvou běžné zahradní zeminy, poté ještě přidejte 10 cm stejného substrátu. Na připravený polštář položte vrstvu mycelia smíchaného s půdou (abyste získali ty nejlepší výsledky, přidejte do směsi stimulátor růstu). Po výsadbě místo zalijte a zakryjte ho spadaným listím. Takto vysazené houby se uchytí v následujícím roce, přičemž plnou úrodu získáte až za několik let.

Výsadba divokých hub

Metoda výsadby divokých hub je patrně jednodušší. Jakmile v lese spatříte váš oblíbený druh, vykopejte ho spolu s dostatečnou vrstvou zeminy, abyste houby nijak nepoškodili. Následně si na zahrádce vyberte místo v blízkosti stromu (půl metru od jeho kmene) a vykopejte 30 až 40 cm hlubokou jámu. Na dno nasypte směs dřevěných hoblin a listí, poté substrát zasypte vrstvou zeminy a na připravený polštář položte váš úlovek, který jste si přinesli z lesa.

iZdroj fotografie: Unsplash

První dva týdny jsou poté nejdůležitější. Pokud neočekáváte srážky, měli byste plochu s houbou každý den zavlažovat, záhon by měl být vždy vlhký a zastíněný. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud místo vysazení bude pod stejným stromem, pod kterým houba rostla v lese, než jste ji vykopali. I tak se však první houby objeví až za několik let.

Příprava sazenic hub

Jedná se o nejjednodušší způsob pěstování. Houby, které chcete na pozemku pěstovat, je třeba rozdrtit na malé kousky a vzniklou hmotu následně vložit do lahve s vodou. Do ní přidejte 2 lžičky francouzského droždí, a poté nechte hmotu alespoň měsíc louhovat. Po uplynutí dostatečné doby je zapotřebí nálev zředit, abyste dosáhli požadované koncentrace spor. Stačí nalít jednu sklenici roztoku pro sazenice do 200litrového plastového sudu naplněného vodou a dobře promíchat.  

Poté vezměte obyčejnou zahradní konev a nově vzniklým roztokem zalévejte půdu v blízkosti rostoucích stromů na vašem pozemku. Ty by měly být opět takové, které jsou pro houby typické v jejich přirozeném prostředí. Tímto způsobem lze velmi snadno množit například lišky, hříbky a další houby podle vašich preferencí. Zda jste byli úspěšní však poznáte až za několik let, houby totiž zkrátka a dobře potřebují čas.

Zdroj: Doc

Jaké zkušenosti s pěstováním hub na vaší zahrádce máte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články