Přesolenou polévku lze snadno zachránit, aniž by ztratila svůj základ. Stačí v ní povařit jablko

Pokud jste omylem přesolili polévku, pak nezoufejte. Pomocí brambory nebo kousku jablka můžete polévku snadno a rychle zachránit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V podzimních a zimních dnech se polévky ve většině domácností vaří ve velkém. Co ale spolehlivě zkazí den, je přesolená polévka. Stačí tak málo a neštěstí je na světě. Možná jste během vaření zapomněli polévku ochutnat nebo jste přidali ingredienci, která už je sama o sobě slaná. Každopádně nevěšte hlavu, nic není ztraceno.

Polévku si může každý dosolit až na talíři

Bez soli jsou některé pokrmy doslova nepoživatelné. Ovšem to samé se dá říct u jídla, které je přesolené. Naštěstí v případě polévky není nic ztraceno a s pomocí několika triků půjde snadno zachránit. Pamatujte, že méně je někdy více, koneckonců jídlo si může každý dosolit až na talíři přesně podle své libosti. Například paní Ludmila K., maminka dvou dětí, říká, že doma nesolí téměř vůbec. „Pro malé děti není sůl v jídle zdravá, proto solím minimálně. Manžel si pak jídlo přisolí vždy sám, jak potřebuje.

Zahustit polévku nebo omáčku jde i bez jíšky. Rychle, chutně a zdravě pro všechny druhy i chutě

Web TheKitchn uvádí hned několik možných důvodů, kvůli kterým je vaše polévka přesolená. Možná jste ji jen během vaření zapomněli ochutnat. Přidáním přísad se totiž chuť polévky mění, a proto je nejlepší polévku kořenit i ochutnávat průběžně. Pozor byste si měli dát také na ingredience, které do polévky přidáváte. Některé jsou samy o sobě slané a polévka po jejich přidání dostane úplně jiný rozměr.

Přesolenou se může stát také polévka, která se příliš dlouho prováří na hořáku. Většinou se jedná o případy, kdy je na samotné jídlo ještě brzy, a proto necháte polévku na plotně jemně probublávat. Přebytečná voda se však rychle odpaří, zatímco slaná chuť bohužel stále zůstává. Hotovou polévku raději ze sporáku odstavte, a až bude čas k jídlu, jen ji opatrně přihřejte.

Vyzkoušejte trik s jablkem nebo bramborou

Pokud už je zkáza dokonána a vaše polévka je opravdu přesolená, můžete si naštěstí rychle pomoci jednoduchými a ověřenými postupy. Do přesolené polévky se vyplatí dát na deset minut vařit čtvrtky jablka. Po deseti minutách jablko z polévky vyndejte a znovu ochutnejte. Stejným způsobem můžete polévku zbavit soli také s pomocí obyčejné brambory nebo vařené rýže. Všechny tyto ingredience slanost z polévky „vtáhnou“ do sebe.

Polévka k obědu iZdroj fotografie: Pexels
Přesolenou polévku zachráníte s pomocí jablka

Dobrým tipem, jak udělat z přesolené polévky opět poživatelnou lahůdku, je dle webu SouthernLiving do polévky přidaná citrónová šťáva nebo ocet. Svou kyselou chutí onu přesolenou pachuť vyváží a polévce rozhodně neublíží. Můžete vyzkoušet také polévku jemně naředit dalším vývarem, což je zaručený způsob, jak nad přesolenou polévkou zvítězit.

V neposlední řadě můžete slanost polévky snížit také přidáním mléčných výrobků do polévky. Ideální je smetana nebo jogurt a ve většině případů stačí jen jedna lžíce na jeden talíř. Pokud váš vývar není přesolený, ale trápí vás spíše jeho zakalení, na našem webu Adbz si můžete přečíst také o zaručených tipech, jak tomu předejít.

Jak napravujete přesolenou polévku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články