Budoucnost dostupného bydlení bez hypotéky. Přepychové vily z 3D tiskárny vyjdou na pár stovek tisíc

Udržitelné bydlení v souladu s přírodou. Převratná novinka v architektuře, kdy se kloubí tisíciletá tradice s moderní technikou.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Mense Korte
                   

Dnešní moderní doba má mnoho pro i proti. Nádherné však je, pokud se dovede protnout moderní s tradičním a vytvořit tak něco zcela nového. I architektura se snaží jít směrem ekologie a ohleduplnosti k planetě. Možná jste již slyšeli o domech ze slámy a hlíny, travnatých střechách či domech z lodních kontejnerů. Tisknutí domu na 3D tiskárně je však něco poměrně nového. Zní to trochu jako scifi, ale při bližším pohledu jde o reálné stavitelství. 

iZdroj fotografie: Se souhlasem Mense Korte

Výhody a nevýhody 3D tisku domu z hlíny

Mezi největší výhody patří relativně nízká cena, která by při dispozici přibližně bytu 2+1 měla vyjít do 100 000 Kč. Nemusíte se držet rovných a hranatých linií, klidně popusťte uzdu fantazii a mějte domek, jakoby ho vytvořila sama příroda. Také časově je 3D tisk domu mnohem méně náročný. Výše zmíněnou dispozici by měla být tiskárna schopná vytisknout za den. Je samozřejmě nutné připočítat čas schnutí hlíny a další práce, od vystavění základů, zavedení elektřiny až po postavění střechy.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Mense Korte

Možné nevýhody takového bydlení pak spočívají v nutnosti dodržování standardů, přísných environmentálních a bezpečnostních pravidel stavění domů, přičemž může být problém získat stavební povolení. I to se ale vzhledem k stále většímu zájmu o bydlení v souladu s přírodou pomalu obrací k lepšímu. Rovněž je potřeba počítat s jistým omezením, týkajícím se například výšky domu. Dále také hlína usychá pomaleji, než beton, tudíž počítejte s poměrně dlouhým časem schnutí, okolo až 200 hodin. 

iZdroj fotografie: Se souhlasem Mense Korte

Smysluplné a ekologické bydlení 

Při stavění 3D domu také vzniká mnohem méně stavebního odpadu. Díky přesnému nanášení jde o precizní práci, s menší spotřebou materiálu. Stavba dokáže rovněž ušetřit životní prostředí, co do produkce oxidu uhličitého oproti běžným stavbám. Tvrdí se, že až o 20-30%. Pracovníků na stavbě potřebujete taky méně. K tisku jednoho domu je to asi 25 lidí. Oproti běžné stavbě domu je to až o 40 pracovníků míň. 

iZdroj fotografie: Se souhlasem Mense Korte

Zájem o 3D tisknuté domy neustále roste. Jsou na výběr samozřejmě i běžnější materiály, než je hlína. Můžete si nechat dům tisknout i z betonu, což vám ušetří na potřebném čase schnutí. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli materiál, rozměr či design, jedná se rozhodně o bydlení budoucnosti, které má smysl. Propojení estetiky, individuality a ekologie je rozhodně benefitem, který téměř nelze přehlédnout. 

Zdroj: CNN, Mense-Korte

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články