Hmyz se jejímu domu vyhýbá obloukem: Stačilo uháčkovat imitaci vosího hnízda

Unikátní způsob, jak si poradit s přítomností vos a ochránit před nimi svou domácnost i zahradu. Stačí pochopit teritoriální chování tohoto hmyzu a umět háčkovat.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Teplé letní dny přinášejí mnoho krás a vůní, na které se někteří lidé těší celý rok. Zároveň s nimi však přichází i častý výskyt vos, komárů a dalších druhů hmyzu, které v domácnosti rozhodněte nechcete. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se s těmito škůdci vypořádat i bez použití nebezpečných chemických látek. Jedna žena našla originální způsob řešení tohoto problému.

Výskyt vos okolo domu

Mnoho lidí má z tohoto létavého bodavého hmyzu strach, neboť je poměrně snadné je vyprovokovat k útoku. Bývají mnohem agresivnější než včely, neboť po píchnutí neumírají. Kolem lidských obydlí se často vyskytují kvůli velkému množství vůní a barev, které upoutávají jejich pozornost, a navíc mohou v různých škvírách, zákoutích i podhledech najít bezpečné útočiště.

Nastrouhaná citronová kůra dá hmyzu jasnou stopku už na jaře. Stačí ji umístit na parapet

Využijte přirozené chování vos

Na rozdíl od včel tento druh nepřebývá v úlu, ale staví si hnízda. Ta mívají nejrůznější umístění. V přírodě je najdete na větvi stromu nebo ve vykotlaném kmeni, ale také třeba v zemi. Podle velikosti roje se pak odvíjí i velikost hnízda, které bude zpočátku menší a postupně jej mohou zvětšovat. Často bývá světle šedé barvy podobné novinovému papíru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile se vosy někde usadí, jen těžko se jich budete zbavovat. Můžete zkusit vyrobit past na vosy, ale někomu tento způsob může připadat nehumánní. Nebo vyzkoušejte velmi jednoduchý trik. Jediné, co musíte udělat, je přesvědčit vosy, že se do jejich blízkosti nastěhoval jiný, silnější roj. Původní obyvatelé se k vašemu obydlí už ani nepřiblíží, aby neohrozili svou kolonii.

Vyrobte si falešné vosí hnízdo

Tuto ženu trápili vosy a sršni opravdu dlouho, a tak měla čas vypozorovat, jak teritoriální tyto druhy hmyzu bývají. Velmi snadno pak vymyslela způsob, jak svůj domov a zahradu před nimi ochránit. Ručně si uháčkovala imitaci vosího hnízda a pověsila jej na místo, kde se vosy nejčastěji vyskytovaly. Od té doby má klid a tento hmyz se k jejímu domu ani nepřiblíží.

Pokud nejste tak zruční, lze zvolit i jednodušší způsobit. Poslouží vám k tomu starý papírový sáček nebo zmuchlané staré noviny. Jednoduše pomocí provázku sáček nebo noviny zavěste na místo, kam vosy létají nejčastěji, a nechte tam. Jakmile zjistí, že je toto místo obsazeno jiným rojem, už se k vašemu domu nevrátí a vy budete mít konečně klid.

Jak bojujete proti vosám doma a na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články