Používáte na své zahradě špatně vodu? Hrozí pokuta až 100 tisíc korun a můžou vás dokonce úplně odstřihnout od přívodu
Orientace v zákonech a směrnicích týkajících se spotřeby vody nemusí zkalit vaši zahradnickou náladu. Něco málo se však přece jen vyplatí znát.
V časech, kdy jsou titulky o nedostatku vody častější než déšť uprostřed léta, je nezbytné přehodnotit způsob, jakým tento vzácný zdroj využíváme – a to zejména na svých zahradách, kde mnohdy dochází ke zbytečnému plýtvání. Vzhledem k tomu, že nad těmi, kdo překračují předpisy, visí hrozba pokut až do výše 100 000 Kč, se opravdu vyplatí se s příslušnými pravidly seznámit.
Jak je to s využíváním vody?
Voda je často považována za samozřejmost. Avšak vzhledem k tomu, že sucha jsou v důsledku klimatických změn stále častější a závažnější, počítá se ve skutečnosti každá kapka. Když se tedy rozhodnete napustit si bazén, zalít zahradu nebo umýt auto, měli byste zpozornět. Rozhodně k tomu nemůžete použít třeba blízký potok a v některých oblastech ani vlastní studnu, jak píše web TZB-info.
Firmám a podnikatelům se za nedodržení předpisů mohou pokuty vyšplhat až do výše 100 000 Kč. Výjimkou nejsou ani běžní občané, kterým za neoprávněné užívání vody hrozí pokuta až 50 000 Kč. Odběr vody z rybníka, řeky nebo potoka pomocí jakéhokoli specializovaného zařízení, tedy například čerpadla, totiž vyžaduje povolení – stejně jako čerpání vody z vlastní studny.
Určitě už nestačí „jen“ kopat na zvoleném místě a pak už si jen užívat vodního bohatství. Pokud nebudete mít v pořádku příslušná povolení, mohou vás nejen čekat pokuty, ale může dojít dokonce i k tomu, že budete muset zcela přestat konkrétní vodní zdroje využívat, jak informuje web SMV. A to byste zcela jistě nechtěli – nebo ano? Na druhou stranu ovšem můžete na využití vody získat i dotaci, jak jsme na webu adbz už psali.
Na co si dát pozor
Vždy se proto seznamte s aktuálními omezeními ve své oblasti. Ta se mohou lišit, zejména v období sucha nebo v regionech, které se potýkají s nedostatkem vody.
- Pokud plánujete používat k odběru vody nějaké technické zařízení, ověřte si, zda potřebujete povolení. To se týká všeho od malého čerpadla až po složitější zavlažovací systémy.
- Přemýšlejte o použití zahradních technik šetrných k vodě. Kapková závlaha, mulčování a výběr rostlin odolných vůči suchu mohou snížit vaši spotřebu opravdu velmi významně.
- Sbírejte dešťovou vodu ze střechy. Je zdarma a rostliny ji milují.