Zjistěte, jaké podmínky musíte splňovat, aby vám byl uznán příspěvek na bydlení a kolik můžete od státu měsíčně dostávat. Pokud se o něj sami nepříhlásíte, nic nedostanete.
Příspěvkem na bydlení se snaží česká vláda reagovat na stále rostoucí ceny energií i dalších komodit. V roce 2023 došlo k několika úpravám, díky kterým na něj teď dosáhne mnohem více domácností a podle webu Úřadu práce ČR bude i mnohem snazší dokládání příjmu i samotné podání žádosti. Pokud i vás tíží nastalá životní situace, pak byste měli vědět, jaké jsou vaše možnosti a jak si finančně přilepšit. Snazší administrace i komunikace s úřady je podle mého názoru klíčová, aby lidi od jednání s nimi neodrazovala.
Kdo má nárok na příspěvek
Hlavní podmínkou pro přiznání příspěvku na bydlení je, že náklady dané domácnosti na bydlení musí přesahovat 30 % čistého příjmu všech jejích členů. Na jednu nemovitost lze podat jen jednu žádost a bydlet přitom můžete i v budově určené k rodinné rekreaci, pokud splňuje podmínky pro trvalé bydlení a patřičné sociální zařízení. V případě bydlení v nebytovém prostoru nebo azylovém domě nárok na příspěvek na bydlení nevzniká.
V září letošního roku dojde ke spuštění nového dotačního programu, který lidem přispěje až 1 milion korun na opravu staršího domu. Zjistěte,…
více
Co vše spadá pod náklady na bydlení
Na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR naleznete kalkulačku pro výpočet výše příspěvku na bydlení, pokud splníte daná kritéria. Obecně se však započítávají do nákladů na bydlení výdaje za nájem a vytápění, el. energii, plyn, vodné a stočné a další výdaje související s údržbou a provozem nemovitosti včetně odvozu odpadů a poplatků za televizní a rozhlasové služby. Jak ušetřit například za energie, jsme psali již v dříve na adbz.
Jak požádat o příspěvek na bydlení
Pokud vám z kalkulačky vyšlo, že máte nárok na příspěvek na bydlení, můžete o něj požádat přímo prostřednictvím odkazu, na který vás stránka po výpočtu navede. Do online formuláře se přihlásíte prostřednictvím bankovní identity, datové schránky, identitou občana nebo mobilním klíčem. Pokud si sami na podání žádosti netroufáte, můžete zajít osobně na příslušný úřad práce, kde vám s celou záležitostí pomohou.
Co musíte k žádosti o příspěvek doložit
Kromě vyplnění spousty formulářů vás čeká dokládání příjmů všech členů domácností i výdajů. Aby vám i nadále nárok na příspěvek na bydlení zůstal, musíte v průběhu roku dokládat výši čistého příjmu domácnosti. Od ledna 2023 však stačí tuto skutečnost doložit jen dvakrát ročně. Na internetu lze nalézt návody a vyplněné vzory formulářů, které vám s podáním žádosti pomohou, jak potvrzuje i naše čtenářka Jana T. z Brna: „Abych neztrácela čas na úřadu práce, vyplnila jsem si vše sama. S návodem to bylo docela snadné.“