Redaktorské práci se věnuji už pěknou řádku let. Začínala jsem u článků o zahradě, která je dodnes mým největším koníčkem, a propracovala se ke spolupráci s několika velkými magazíny a blogy. A to včetně spolupráce na nádherné knižní sérii Bylinkopedie. Nevyhýbám se však žádným zajímavým tématům ani podnětům od čtenářů.
Pokud máte hypotéku, měli byste se seznámit s jejími novými podmínkami. Pokud to neuděláte, mohli byste snadno přijít o peníze.
Od září 2024 vstoupí v platnost nová pravidla týkající se předčasného splacení hypoték. Cílem těchto změn, které zákonodárci schválili během loňského listopadu a které byly koncem roku zveřejněny ve Sbírce zákonů, je chránit spotřebitele a poskytnout finančním institucím jasnější pokyny. Někteří majitelé těchto finančních produktů na tom však také prodělají.
Sankce za předčasné splacení
Podle nových předpisů si banky mohou za předčasné splacení hypotéky během fixního úrokového období účtovat poplatek až do výše 10 000 Kč. Tento poplatek, označovaný jako kompenzace nákladů vzniklých v důsledku předčasného splacení, se vypočítává na základě rozdílu mezi původně sjednanou úrokovou sazbou a aktuální průměrnou tržní sazbou. Existuje však omezení: banky si mohou účtovat maximálně 1 % ze splacené částky.
Specifika výpočtu
Schválená novela podle webu ByznysNoviny stanoví, že „poplatek může činit 0,25 % z předčasně splacené části celkové výše úvěru za každý započatý rok zbývající do konce období, na které byla sjednána pevná úroková sazba, nejvýše však 1 %“. Tato pevně daná struktura zajišťuje, že dlužníci nebudou za předčasné splacení nadměrně penalizováni, a zároveň umožňuje bankám získat zpět část svých nákladů.
Zákon ovšem stanoví také několik scénářů, kdy mohou dlužníci splatit hypotéku předčasně, aniž by jim vznikly jakékoli poplatky. Patří mezi ně situace, které souvisejí se sociálními nebo zdravotními důvody; dlouhodobá nemoc, invalidita nebo úmrtí dlužníka nebo jeho manžela/partnera, které výrazně snižují jeho schopnost splácet úvěr. Kromě toho mohou dlužníci každý rok splatit až čtvrtinu zbývající jistiny měsíc před výročím smlouvy bez jakýchkoli sankcí. Novela výčet těchto možností ještě rozšiřuje, jak píše web Deník.
Od září 2024 mohou dlužníci splatit hypotéku bez sankcí při prodeji nemovitosti, na kterou se vztahuje úvěr, pokud od podpisu úvěrové smlouvy uplynulo alespoň 24 měsíců. Kromě toho nebude uplatňována žádná sankce ani v případě vypořádání společného jmění manželů při rozvodu, pokud se vypořádání týká nemovitosti financované hypotékou nebo použité jako zástava. Pokud tedy se svou hypotékou budete nakládat chytře, o žádné peníze nepřijdete. O dalších nepříjemných poplatcích v souvislosti s bydlením jsme na webu adbz už informovali.