Kdo si bude v roce 2024 chtít pořídit vlastní bydlení, schytá mastnou pokutu. Platit budeme opravdu velké částky

Pokud si v letošním roce chcete postavit barák, nejspíše se nedoplatíte. Korporáty si na Čechy připravily další nepříjemné poplatky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý pravděpodobně touží žít ve svém, ovšem jen málokomu se to v současné době skutečně podaří. Ceny nemovitostí jsou dnes v takových výškách, že lidé raději zůstávají u svých rodičů nebo se obrací na své kamarády a žijí společně v jedné domácnosti ve více lidech. Jak bohužel navíc uvádí server Usetreno, velké korporáty to chtějí Čechům ještě zhoršit poplatky za předčasné splacení hypotéky. Ty se mohou vyšplhat až do desítek tisíc korun.

Nové poplatky za předčasné splacení hypotéky 

Nové změny vejdou v platnost počínaje letošním zářím, a to v rámci novely zákona o spotřebitelských úvěrech. Skutečnost se dotkne především těch, kteří mají v plánu splatit hypotéku předčasně, protože vás to bude nejspíše stát plno peněz. Ačkoli to bylo doposud zcela zdarma a vesměs výhodné pro obě strany, banky nyní chtějí tuto možnost zpoplatnit, a to hned dvakrát. Situace se však týká pouze těch, kdo si peníze půjčí až po 1. září 2024.

Banky se chystají účtovat poplatek ve výši 0,25 % z předčasně splacené částky za každý započatý rok zbývající do konce fixace. Maximální výše této náhrady však nebude smět přesáhnout 1 % z předčasně splácené částky. Pokud tedy budete například platit hypotéku ve výši tři miliony korun a do konce fixace vám budou zbývat dva roky, zaplatíte 15 000 Kč. 

peníze, model domku iZdroj fotografie: Freepik
Za předčasné splacení hypotéky budete muset nově platit nemalé poplatky.

Aby toho nebylo málo, každý žadatel bude muset zaplatit ještě dalších 1000 Kč za vynaložení nákladů za předčasné splacení úvěru. Je sice možné, že tato částka může být ve finále menší, ale o finanční prostředky přijdete tak jako tak. Ještě než se tedy rozhodnete zařídit si hypotéku, měli byste se dle webu Peníze nejprve poradit s odborníkem. 

Co si o těchto poplatcích myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články