Vyzkoušejte také tento jednoduchý, ale efektivní trik a dopřejte svým pokojovým rostlinám ideální vlhkost. Pomohou vám s tím kuličky alobalu na dně květináče.
Aby vám pokojové rostliny v průběhu roku skvěle prospívaly, měli byste jim zajistit ty nejlepší životní podmínky a téměř nadstandardní péči. Čím více času jim věnujete, tím lépe budou vypadat. Pokud vás trápí příliš podmáčený substrát v květináči nebo nedostatečná vlhkost, vyzkoušejte také tuto geniální vychytávku. Podle webu SvětKvětináčů hrají drenážní otvory opravdu důležitou roli. Sami jsme na jejich zanedbání už párkrát doplatili.
Jak pečovat o pokojové rostliny
Tajemství úspěšného pěstování pokojových rostlin spočívá především v zajištění dostatečného množství světla, tepla, vody a potřebných živin. To vše se v květináči poměrně rychle vyčerpá. Zatímco některé druhy vyžadují mnohem více pozornosti, jiné jsou odolné i vůči různým nedostatkům, jak jsme psali již dříve v článku na adbz. Do jejich pěstování se tak může směle pustit i úplný začátečník.
Nebezpečí špatné zálivky
Příliš časté zalévání nebo příliš velké množství vody vede k přelévání rostlin, což způsobuje vznik plísní, nákazu nemocemi, houbovými chorobami, nebo dokonce hnilobu kořenů. I v menší míře lze napáchat velké škody, pokud jsou drenážní otvory neprůchodné a přebytečná voda nemá kam odtékat. Jako první se strádání rostlin projeví zpravidla na listech, které mohou začít žloutnout nebo hnědnout.
Na co si dát při zalévání pozor
Abyste těmto problémům předešli, věnujte čas pravidelné kontrole a čištění drenážních otvorů na dně květináče. Půda v květináči by měla být vždy dobře propustná a provzdušněná. Jejich dalšímu znečištění pak předejdete například tím, že na dno nádoby umístíte kuličky alobalu. Voda bude moci snáze odtékat, a navíc podpoříte přísun a výměnu vzduchu ke kořenům, jak potvrzuje i naše čtenářka Alice O. z Chodova: „Půda v květináči byla stále mokrá, díky alobalu voda mnohem lépe odtéká.“
V letních měsících je třeba rostlinkám na parapetu věnovat zvýšenou pozornost. Při dlouhodobém vystavení ostrému slunci se mohou spálit.…
více
Další způsoby využití alobalu
Kromě zajištění drenáže lze alobal podle webu AAzdraví využít i na zahradě nebo při pěstování mladých sazenic. Hliníková fólie také rostlinám pomůže zajistit dostatek světla, což je potřeba zvlášť v zimních měsících. V tomto případě stačí jen proužek alobalu umístit do květináče a nechat světlo se od něj odrážet, více jsme se o této metodě rozepsali v dřívějším článku na adbz.