Většina lidí nezná rozdíl mezi čištěním a dezinfekcí | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Je rozdíl mezi úklidem a sanitizací domova. Jedině poctivá dezinfekce zbaví domácnost virů a bakterií

Je rozdíl mezi úklidem a sanitizací domova. Jedině poctivá dezinfekce zbaví domácnost virů a bakterií

Pro zdraví členů domácnosti je důležitý pravidelný úklid. Většina lidí ale nezná rozdíl mezi obyčejným úklidem a dezinfekcí zabíjející bakterie, ze kterých se mohou šířit viry.

cistici prostedky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Úklid je velmi obecný pojem a většina lidí nezná jeho hlubší význam. Úklid může znamenat sbírání rozházených hraček, čištění kuchyně nebo umývání nádobí. Existuje však několik druhů úklidu a liší se hlavně podmínkami stanovenými Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí. Tyto definice určují úroveň mikrobiální kontaminace zanechané na povrchu po ošetření. Zjednodušeně řečeno určují, jak moc daný přípravek povrch vyčistí. 

Definice čištění, jak ho známe z každé domácnosti

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je nejzákladnějším úklidem právě čištění. Podle definice je čištění proces, při kterém se odstraňují viditelné nečistoty, prach a uspořádává se prostor. Do tohoto druhu úklidu tedy spadá i uklízení hraček po dětech a je jasné, že se nebude jednat o nic důkladného. Při tomto úklidu se nejčastěji používá mýdlo a jeho různé varianty, horká voda a mechanické drhnutí povrchů.

cisteni povrchu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tento typ čištění nemusí vždy zabít všechny bakterie a choroboplodné zárodky. Některé z nich ale částečně odstraní a může pomoci snížit riziko šíření infekce. Daleko důkladnější je druh čištění zvaný dezinfekce. Pokud výrobek tvrdí, že dezinfikuje povrch, slibuje snížení úrovně bakterií, které by mohly být škodlivé pro vaše zdraví a měl by splňovat požadavky Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Dezinfekce opět pouze snižuje počet bakterií, virů a plísní.

Dezinfekce je důležitá především v potravinářském průmyslu 

Zvláště důležitá je dezinfekce v oblasti přípravy potravin, kde mohou choroboplodné zárodky a plísně způsobit nevolnosti po konzumaci. Dezinfekce zabíjí bakterie, viry a houby na površích a musí být schválena Agenturou pro ochranu životního prostředí. Dezinfekce lze dosáhnout také germicidního ultrafialového světla, které rozbije DNA bakterií a choroboplodných zárodků. Díky tomu se pak nemohou dále množit.

dezinfekce povrchu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jednoduchý úklid by tedy měl být rutinním procesem, který provádíte denně. Ve větší míře pak týdně měsíčně a sezóně, čemuž většina lidí říká jarní úklid. Už základní uklízení snižuje růst škodlivých organismů. Dezinfekce je důležitá pro zdraví a hygienu, zvláště v případech, kdy je někdo v domácnosti nemocný nebo má narušený imunitní systém. Doporučuje se také dodržování pokynů na etiketě, protože je nutné chemikálie správně dávkovat. 

Zdroj: TheSpruce