Během Dušiček vzpomínáme na ty, kteří tu s námi již nejsou. Jejich hroby a náhrobky udržujeme v čistotě a pořádku. Bohužel vedle všudypřítomného plevele a jiných přírodních nečistot jsou to často právě různé ozdoby a svíčky, které hrob nejvíce zašpiní. S pomocí jednoduchých triků a surovin, které máte určitě doma, je možné dát zase vše rychle do pořádku.
Vosk z hrobu dostanete pomocí horké vody
Rozbitá nebo spadlá svíčka a z ní vytékající vosk dokáže zanechat na náhrobku opravdové škody. Po jeho odstranění na hrobu zůstávají nevzhledné fleky, které hyzdí celkový dojem opečovávaného místa posledního odpočinku. Není nic jednoduššího než si doma připravit termosku s horkou vodou a vosk jemně oškrábat s jejím použitím. Na mastné fleky pak podle všeho stačí jarová voda, která šetrné rozpouští právě mastnoty.
Pokud chcete ozdobit náhrobní desku svých milovaných zesnulých, dekorace pečlivě vybírejte. Tyto květiny jsou rozhodně špatnou volbou a na h…
více
Dle webu VeseleBydlení používaly naše babičky na čištění hrobu od mastných fleků sépiovou kost. Dalším účinným prostředkem při péči o hrob je kyselina citrónová, která si spolehlivě poradí také se rzí. Nepoužívejte ji ale na mramor. Rez na hrobech často zanechají plechové části různých ozdob a svícnů. Krátce po svátcích proto hrob raději zkontrolujte a tyto zrezlé nevzhledné předměty odstraňte.
Pamatujte, že při čištění náhrobního kamene byste si vždy měli počínat velmi opatrně. Při hrubém zacházení hrozí jeho nenávratné poškození. Myslete na to, že jde o položku stojící i desítky tisíc korun. Oprava náhrobního kamene by vás mohla přijít draho, nehledě na citovou hodnotu hrobu zesnulého. Údržbu hrobu a k tomu použité prostředky si proto vždy promyslete, nebo zkonzultujte s odborníkem, nejlépe kameníkem.
Pozor na poškození náhrobku
Web PrimaReceptář upozorňuje, že určité věci a metody byste k čištění náhrobku neměli použít. K nenávratnému poškození náhrobku by mohlo rozhodně dojít pomocí bělidla, které na náhrobcích zanechává usazeniny, ty by pak mohly vést k popraskání kamene. Nevhodné je také použití drátěných kartáčů nebo vysokotlakových čističů, u kterých hrozí mechanické poničení hrobu.
Pan Karel K. z Hradce Králové se živí jako kameník a důrazně nedoporučuje k údržbě různé elektrické nářadí. „Po jeho použití se často setkáváme s fatálními následky, které opravdu není jednoduché napravit. Ideální je horká voda a dřevěná špachtle.“ Jednoduše je třeba pracovat velmi opatrně a jemně. A aby byl celý hrob v hezkém stavu, ozdobte ho květinami, některé jej budou zkrášlovat klidně celý rok – které to jsou, si můžete přečíst na Adbz.