Ať už vaříte rádi a často, nebo jen sporadicky, uklízení sporáku po přípravě jídla patří mezi ty nejméně oblíbené kuchyňské činnosti. A jestli nechcete ztrácet čas ustavičným drhnutím, nabízí se jeden poměrně snadný trik. Mluvíme teď o důkladném úklidu, který se hodně odvíjí od tvaru samotné varné desky. Třeba sklokeramická zabere doslova vteřiny, ne každý ji ale má. A starší typy s ostny a hořáky jsou na takový úklid mnohem horší. Jak si tedy v takové situaci poradit?
Není to tak snadné, jak to vypadá
U starších typů to není jen o jednom přetření. Potřebujete vyndat hořáky a další součástky, důkladně vyčistit celý povrch, pak zase všechno vrátit zpět. Existuje tak vůbec nějaký postup, jak si to trochu usnadnit? Kupodivu ano. Prakticky jediné, co musíte udělat, je po každém vaření vetřít do povrchu sporáku trochu čisticího mléka. Není tak nutné ani odstraňovat hořáky. Jednoduše naneste na povrch a nechte asi 10 minut působit. Pak otřete mikrovláknem.
Váš sporák bude zase zářivě čistý. Jako alternativa se nabízí použití jedlé sody smíchané s octem, a to v poměru 1 : 1. Nelekněte se vznikající pěny, je to normální chemická reakce obou složek. Obě fungují na čistění dobře i samostatně, ale dohromady vytváří prakticky neporazitelnou kombinaci. Pak odstraní i ty nejsilnější usazeniny včetně připečených kousků. Naneste směs na jakýkoli povrch a nechte aspoň 10 minut působit. Tento postup se dá použít na všechny sporáky.
Co dělat proti rozstřikování tuku?
Velkým problémem během každého vaření s pánví je prskání tuku na všechny strany. I když si myslíte, že se to u vás neděje, opak je pravdou. Jde o droboučké prskání během normálního bublání oleje uvnitř. Před vařením se nejdříve ujistěte, že je pánev naprosto suchá. Za stříkání totiž může voda, která pak s tukem reaguje. Proto pánev vytřete čistým papírovým ubrouskem. Pokud jde o mražené potraviny, chtějí trochu přípravy.
Čištění rukojetí od sporáku nepatří k těm nejoblíbenějším domácím činnostem, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout.…
více
Asi 2–3 hodiny před vařením je vyndejte z mrazáku. Než je budete dávat na pánev, dejte zeleninu do cedníku, abyste se zbavili přebytečné vody. Při každém smažení pak použijte poklici na pánev, případně kruhové síto na její zakrytí. Olej pak nebude mít žádnou šanci dostat se až na sporák. Situace se však dá vyřešit ještě jedním patentem, o kterém také hodně kuchařů neví. Přitom ho používaly už naše babičky, pak se ovšem nějak vytratil.
Kouzlo nejen se solí
Do čisté pánve nasypte špetky soli, teprve poté na ni nalijte olej. V čem je tajemství? Sůl vám absorbuje přebytečnou vodu, což opět redukuje prskání kolem. Další možností je malý kousek chleba vložený přímo do oleje. Ač to může znít divně, podobnou funkci zastane i několik koleček nakrájené a osušené mrkve. Případně vyložte dno pánve pečicím papírem, pak smažte zcela obvyklým způsobem.
Volba oleje
Problémem při smažení může být také volba nevhodného oleje. Ty se totiž liší tzv. kouřovým bodem, kdy mohou i vzplát. Nemyslete si tedy, že všechny pokrmy zvládnete s jedním typem oleje. Při nízkých teplotách zase jídlo nasaje oleje příliš a výsledek pak není chutný. Je tak na místě si najít konkrétní kombinaci jídla a oleje a dodržovat ji. Nepochybně zjistíte, že výsledek je pak lepší.