Myslíte, že se dá pokazit něco tak jednoduchého, jako je smažený řízek? Možná, že už nad postupem receptu ani nepřemýšlíte a vše děláte automaticky a dobře,ale ne všichni jsou tak zruční. Proto můžou při smažení nadělat několik fatálních chyb, které ovlivní chuť i kvalitu obalovaného masa. A řízek je přitom taková dobrota.
Pozor na tloušťku masa
Je třeba dát si pozor například na to, na jakou tloušťku maso na řízky naklepete. Všeobecně se doporučuje na řízek používat maso vysoké zhruba 2–3 mm, jelikož řízky jsou pak mnohem chutnější, propečenější a také šťavnatější. Kuřecí prsa, vykostěná stehna nebo vepřové kotlety jemně naklepejte a dochuťte jen solí a pepřem. Žádné další koření není třeba, naopak by chuti řízků mohlo uškodit.
Správně okořeněné maso obalte v mouce, vajíčku a poté strouhance. Vajíčko rozmíchejte s trochou vody nebo mléka. Dodáte tak trojobalu vláčnost a masu jemnost. Strouhanka by zase měla být co nejjemnější. Při smažení se tak vyhnete velkým kusům strouhanky, které jsou nejen nevzhledné, ale také zbytečně tvrdé a příliš křupavé.
Smažte na oleji nebo na sádle
Správné řízky osmažíte dozlatova jen a pouze na rozpáleném oleji či na horkém sádle. Smažení na másle se příliš nedoporučuje, jelikož se velmi jednoduše přepálí. Ovšem přidat kousek másla do rozpáleného oleje je vhodné. Řízkům tak dodáte nevšední a jemnou chuť. Při smažení pak maso často otáčejte, dosáhnete tak rovnoměrného propečení a ideální zlatavé barvy.
Mnoho lidí miluje řízky, ale nenávidí jejich přípravu. Především z toho důvodu, že po smažení řízků následuje další hodina čištění kuchyně, …
více
Po usmažení nechte z řízku okapat přebytečný olej. Dále se ujistěte, že na něm nezbyl nikde žádný kousek neosmažené mouky či strouhanky. Řízky připravené z tužšího masa (např. krkovice) je vhodné po osmažení nechat „dojít“ v troubě nastavené na nízkou teplotu. Pokud dodržíte všechny tyto rady, budou vaše řízky dozajista výborné a křupavé tak akorát. Pochutnáte si na nich nejen vy, ale i celá vaše rodina a všichni známí.