Staré punčochy nevyhazuji. Babička mě naučila, že se z nich dá udělat kompostér

Díky kompostování si můžete připravit vlastní vynikající hnojivo. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a využijte k hnojení zahrady staré punčocháče.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Téměř veškeré zbytky jídla nemusí nutně končit v popelnici. Pokud je přihodíte do kompostéru, můžete si postupně vytvářet neomezenou zásobu vlastního kompostu. Naučte se kompostovat a vytvořte si vlastní zdroj bohatých živin pro vaše rostliny. Odměnou vám bude velká a chutná úroda. Už jako malou mě babička naučila, jak si můžu jednoduše vyrobit přírodní hnojivo ze starých punčocháčů. Z toho důvodu si je schovávám, místo abych je vyhazovala.

Hnojení v zimních měsících 

Po skončení úrodného léta je dobré dodat do země živiny, které během sezóny rostliny spotřebovaly. V tuto dobu byste měli půdu obohacovat zejména o vápník, fosfor, draslík a další živiny. Nejlepším způsobem, jak půdu účinně pohnojit, je využít k tomuto účelu vlastní kompost z vámi vyprodukovaných zbytků jídel. Za tento bohatý zdroj prospěšných látek tak neutratíte ani korunu. 

Jak vyrobit kvalitní kompost

Pokud ve svém šuplíku narazíte na staré punčocháče, můžete je k přípravě kompostu skvěle využít. Dále si připravte odpadkový koš nebo kyblík. Přibližně v polovině nohavičky punčocháčů zavažte silný uzel a následně punčocháče přetáhněte přes kyblík, jako byste do něj vkládali sáček na odpadky. Takto si můžete vytvořit ideální kompostovací nádobu, do které můžete doma schraňovat všechen biologický odpad.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile máte kyblík z poloviny naplněný, zalejte jej horkou vodou a několik dní nechte na tmavém místě. Po několika dnech začne obsah v kyblíku kvasit. Punčocháče s obsahem vyjměte a jejich obsah vysypte do kompostéru. V kyblíku vám zůstane voda obohacená o nejdůležitější prvky a živiny. Tuto vodu nařeďte dešťovou nebo čistou vodou a zalejte s ní vaše záhonky. 

Co můžete do kompostéru přidávat

Do kompostéru patří tzv. hnědé a zelené složky. Mezi hnědé složky patří větve, dřevěné uhlí, shrabané listí apod. Zelenou složku kompostu tvoří tráva, zbytky zeleniny a ovoce, kávová sedlina a zbytky chleba. Do kompostu můžete přidat také čistý nepotištěný a nebarvený karton. Naopak byste do něj neměli přidávat žádné napadené ovoce ani zeleninu, aby vám zbytek kompostu nechytl plíseň.

Z kuchyňského odpadu můžete do kompostu přidat téměř vše. Skvěle se do něj hodí bramborové slupky, slupky z cibule a česneku, čajové lístky a zbytky vyluhovaných bylinek, kávová sedlina a zbytky pečiva. Pokud ale máte kompostovací hromadu otevřenou, je velká pravděpodobnost, že vám zbytky pečiva budou chodit ujídat divoké kočky a další zvířata.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K čemu se hodí tekuté hnojivo

Tekuté hnojivo můžete využít pro hnojení všech druhů rostlin. Skvěle se hodí jak pro okrasné květiny a keře, tak i pro ovocné stromy a keře, ale i zeleninu. Pravidelným shromažďováním kuchyňského odpadu do kyblíku s punčocháči si můžete vyrobit dostatek živin pro celou zahradu.

Jak hnojíte svou zahradu kompostem vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak na reflux žaludku: Důležité je vyhnout se pití kávy
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Josef Rychtář zavzpomínal na vztah s Ivetou Bartošovou: „Musel jsem jí dát alkohol“
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů