Panák bílého octa ukáže pavoukům, kdo je pánem domácnosti. Už žádné pavučiny, vypudí je natrvalo

Jestliže se ve své domácnosti potýkáte se zástupy pavouků, braňte se. Osvojte si jednoduché postupy jejich likvidace a získejte svůj dům zase pro sebe.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chorobný strach z pavouků čili arachnofobie sužuje asi 6 % celosvětové populace, přičemž o něco více postihuje ženy. Ale ani ti z vás, kteří touto fobií netrpí, nevidí osminohá stvoření ve své domácnosti rádi. Pavouci mají sice zásadní význam pro zachování ekologické rovnováhy Země, ale to ještě neznamená, že je musíte trpět ve svém bytě či domě. Pokud se potýkáte s jejich nadměrným výskytem, vyzkoušejte metody, které k jejich eliminaci používají zkušení profesionálové, a dejte těmto nevítaným návštěvníkům jednou provždy sbohem.

I v tuzemsku mohou pavouci vaši domácnost zamořit

Vlivem globální změny klimatu dochází k postupnému rozšiřování teplomilných druhů živočichů i rostlin do severnějších oblastí zeměkoule. Výjimkou nejsou ani pavouci. Jen do České republiky kvůli postupnému oteplování migrovalo několik druhů jedovatých pavouků, a sice křižák pruhovaný (Argiope bruennichi) či zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium). Nepříjemné je i setkání s vodouchem stříbřitým (Argyroneta aquatica) nebo šestiočkou ryšavou (Harpactea rubicunda).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem nemusíte se ničeho obávat. Setkání s těmito druhy je stále velmi vzácné. Mnohem častěji se ve svých domácnostech či na zahradách budete muset potýkat s pokoutníkem domácím (Tegenaria domestica), metou temnostní (Meta menardi), různými druhy křižáků či se sekáčem domácím (Opilio parietinus). Pokud se ve vaší domácnosti pavouci přemnoží, snadno získáte pocit, že ji zcela opanovali. V takovém případě, a možná i dříve, je vhodné zasáhnout a pavouky z domu eliminovat.

Jak se efektivně zbavit pavouků v domácnosti

Abyste se zbavili nevítaných návštěvníků, kteří se do vašeho domu či bytu shlukují zejména s nástupem chladnější části roku, vyzkoušejte tyto metody. Nejúčinnější je poté jejich vzájemná kombinace. Ze všeho nejdříve odstraňte veškeré pavučiny, které ve své domácnosti najdete, a ve svém úsilí dlouhodobě vytrvejte. Dále místa, kde jste pavouky spatřili (typicky horní rohy místností, podlahové lišty a špatně dostupné prostory), vystříkejte insekticidem, jenž vytvoří bariéru, která pavouky odpudí či rovnou zlikviduje.

Jste-li příznivci nechemických řešení, můžete místo insekticidu použít mátový olej či ocet. Do lahve s rozprašovačem nalijte vodu a přidejte 15–20 kapek mátového esenciálního oleje, nebo v lahvi s rozprašovačem smíchejte v poměru 1 : 1 bílý ocet a vodu. Postupujte stejně jako v případě insekticidu a postřik opakujte jednou za dva až tři dny. Ve své domácnosti byste také měli začít udržovat větší pořádek – důkladně vymeťte i rohy místností a těžko dostupná místa pod nábytkem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tímto krokem snížíte pavoukům množství možných úkrytů. Pokud jste zvyklí často a hodně větrat, instalujte do vybraných oken sítě proti hmyzu. Zabráníte tak pavoukům ve vniknutí do vašeho příbytku. Pavouky můžete ze své domácnosti dostat také pomocí humánních pastí, tzv. lapačů. Existuje ještě možnost instalovat lepivé pasti napuštěné feromony, které jsou podobné mucholapkám a které pavouky zabijí.

S jakými nevítanými návštěvníky se potýkáte ve vaší domácnosti?

Zdroj: SmithsPestManagement

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články