Plynový sporák se přes noc vyčistí sám – stačí vložit rošty do pytlíku s připraveným domácím čističem

Někdy je potřeba vzít úklid více do hloubky a vyčistit i usazeniny na plynovém sporáku. Než si na to koupíte speciální přípravky, zkuste si jeden čistič vyrobit doma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Právě na sporáku se průběžně hromadí množství tuku – jak z potravin, tak toho na vaření. Pravidelná očista je proto velmi důležitá. Ostatně, jak pravidelně uváděl v pořadu „Ano, šéfe!” český šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, bordel v kuchyni znamená bordel na talíři“. Prakticky každý díl tak v první řadě obnášel důkladnou očistu pracovního prostředí. Jedním z dobrých postupů je pak snadný trik, kterým spolehlivě vyčistíte rošty plynových sporáků.

Sporák opět září čistotou

  1. Vezměte si několik uzavíratelných igelitových sáčků ve velikosti právě sporákových roštů.
  2. Do lahvičky vybavené rozprašovačem dejte čpavek.
  3. Rošty postříkejte čpavkem, vložte je do sáčků a zajistěte zipem. Takto nechte sporák přes noc „odstát“.
  4. Houbičkou pak rošty pečlivě otřete, aniž byste je ovšem ze sáčků vyjímali. Čpavek jakékoli usazeniny spolehlivě uvolní, snadno je odstraníte a zůstanou v obalu. Poté je pouze opláchněte vodou. Stejný postup lze použít na rošt trouby, který bude nejspíše v podobném stavu.
  5. Důkladně vyvětrejte, čpavek má silný zápach a je škodlivý.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Pasta z jedlé sody

Jedlá soda je jednou z klíčových surovin celé kuchyně. Při jejím použití však pozor na lesklé povrchy, soda má totiž brusné (abrazivní) vlastnosti. Rozmíchejte sodu v půl sklenici vody a dejte pozor na usazeniny. Houbičkou namočenou v roztoku pak rošty sporáku (případně i trouby) otřete a nechte 2–3 hodiny působit. Následným omytím teplou vodou se snadno zbavíte všech nových i zašlých usazenin. Výsledek nejspíše poznáte i na chuti pokrmů.

Použití stolního octa

Na čerstvé nečistoty výborně funguje ocet. Zřeďte ho vodou 1:1 a roztok nalijte do rozprašovače. Nastříkejte na špinavý povrch, pro lepší výsledek můžete posypat tenkou vrstvou jedlé sody. Počkejte, až proběhne chemická reakce obou složek, prášek začne výrazně pěnit. Nechte působit asi 30 minut. Jakmile se vše uklidní, otřete dosucha hadříkem.

Speciální chemie není vždy nutná

Samozřejmě, můžete na čištění sporáku nebo trouby zakoupit nejrůznější chemické prostředky. Je však otázkou, zda je jejich použití vždy nutné. Předchozí postupy ukazují, že k totožnému účelu zcela postačí smíchat suroviny, které už máte doma.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stav kuchyně a odraz v chuti

Špinavá kuchyň má pro vaření hned několik nevýhod. V první řadě je to samozřejmě vliv špíny na samotné vaření. Tomu se při mnoha usazeninách na sporáku nelze úplně vyhnout. Po jeho pečlivém vyčištění tak dost možná zjistíte, že pokrmy, které běžně připravujete, najednou chutnají zcela jinak. Respektive mnohem lépe, než tomu bylo předtím. Špína – bez ohledu na druh – se vám v kuchyni zkrátka dostane do cesty všude.

Tlející potraviny

Jakýkoli rozklad se projevuje chutí a jasným zápachem takto postižené potraviny. V případě špíny v kuchyni si ovšem časem na podobné pachy pravděpodobně zvyknete. V takové situaci – navíc pokud jste například kuřáci – není problém zkažené potraviny zcela ignorovat. Jejich přítomnost se ovšem projeví na zdraví celého prostoru kuchyně. A stejně tak, jako na čistém sporáku připravíte mnohem lepší jídlo, čistá kuchyně je vaším zdravím.

Jak udržujete kuchyň v čistotě u vás doma?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články