Štěnice? Podívejte se raději pod postel

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste už do vyhledávače zadali slovo štěnice domácí, pravděpodobně Vás tito malí, někdy vychytralí tvorové navštívili. Určitě byste rádi, aby zmizely stejně tak rychle, jako se objevily. Pojďme se společně dozvědět, jak na to.

Jejich lehká cesta do našich domovů

Jejich cesta k nám domů může být jednoduchá, a to prostřednictvím oblečení, zavazadel či nových předmětů, které každý den nosíme. Štěnice domácí je malý, oválný hmyz, připomínající jadérko z jablka. Nelétá, ale umí se velmi rychle pohybovat po podlaze, stěnách, stropech. Samičky štěnice dokážou naklást stovky, okem neviditelných vajíček. Jejich přítomnost můžete zjistit i tak, že na svém těle objevíte kousnutí od štěnice, které je podobné komářímu. Případně objevíte tzv. fekální skvrny natrávené krve na Vašem oblečení či matraci.  To, že se jedná o přítomnost štěnice v bytě, zjistíte až dalším pátráním.

Jak štěnice z bytu jednou provždy vyprovodit? 

Štěnice v bytě a jejich vyhubení není jednoduchý proces a zahrnuje až mravenčí práci spočívající v kompletním úklidu.

  • Nejprve je nutné všechno uklidit a vyčistit (a to opravdu všechno). Tedy vyprat ložní prádlo, běžné oblečení, záclony, hračky Vašich dětí, boty. Jednoduše vše, co může projít pracím procesem, na co možná nejvyšší teplotu. Vhodné je využít i sušičku na prádlo.
  • Čisté prádlo pak ukládejte do uzavíratelných pytlů do té doby, než dojde k vyčištění celého prostoru.
  • Při vysávání nevynechávejte ani švy gaučů či matrací. Zajistíte tak, že budou odstraněny nejenom dospělé štěnice, ale i nakladená vajíčka.
  • Používejte baterku s jasným a ostrým světlem, abyste mohli projít i ty největší zákoutí Vašeho domova a zbavit je od těchto nevítaných hostů.
  • Nezapomeňte při každém vysávání, vysypávat sáček vysavače do plastového pytlíku a uložte jej do popelnice.
  • Pozornost věnujte i prasklinám v omítce, odlepeným tapetám či mezerám ve Vaší podlaze. 
  • V případě matrace je nejjednodušší se jí zbavit a pořídit si novou. Před nákupem se však ujistěte, že tento tvoreček už s Vámi opravdu nebydlí.
  • Starou matraci si můžete ponechat v případě, že na ni můžete opatřit pouzdro, do kterého matraci „uzamknete“, štěnice pak v tomto pouzdře zahynou kvůli nedostatku potravy.
  • Mechanické čistění Vašeho domu či bytu sice pomůže při hubení štěnic. Jejich odstranění, ale většinou vyžaduje i chemické ošetření.
  • Aplikace sprejů na bázi insekticidů, které jsou přímo určené k hubení štěnic. Tyto přípravky vybírejte pečlivě tak, aby byli vhodné i do místností, kde žijete a neškodili lidskému zdraví.

Zbavení se štěnice domácí může trvat v řádech dnů, ale i týdnů. Popsané kroky opakujte až do chvíle, dokud se nepřesvědčíte, že jsou pryč. Kontrolu jejich přítomnosti u Vás doma provádějte, až bude tma, jejich největší pohyb bývá kolem Vaší postele a v různých zákoutích a skulinách. Pokud se Vám nepodaří štěnice z bytu vyprovodit, vždy může požádat odborníka, aby vám s tímto problémem pomohl. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články